Bitcoin piyasasının bir gözü Fed’de: Karar bekleniyor

Bitcoin, dolardaki zayıflamayla 11 bin doların üzerine tırmanırken piyasanın bir gözü de FED'de. Amerikan merkez bankası, yarın faiz kararını açıklayacak. Beklentiler, güvercin tutumunun güçlendirilerek sürdürüleceği yönünde.

bitcoin

Bitcoin’in yaklaşık 11 ay içinde ilk kez 11 bin doların üzerine çıkması bir boğa koşusunun işareti olarak görülüyor.

Bitcoin, dün gece neredeyse 11 bin 500 dolara dokunacaktı ancak daha sonra bir geri çekilme yaşandı. Bu düzeltmenin altında ise yatırımcıların ABD Merkez Bankası FED’in destek paketi, yani para pompalama politikalarına devam edip etmeyeceğinin kararını beklemesi yatıyor olabilir.

Federal Açık Piyasa Komitesi genelde salı ve çarşamba günleri tedbir politikalarını konuşmak için toplanıyor. Komitenin Kovid-19 rakamlarındaki son durumla beraber bunun, ekonominin toparlanmasını gelecek aylarda nasıl tehdit edebileceği konusunu görüşmesi bekleniyor.

FED’in bir süredir devam eden güvercin tutumunu güçlendirerek sürdüreceği öngörülüyor. Son toplantıdan bu yana altı hafta geçti. Bu altı haftada salgın ile iyileşme bir yana rekor seviyelerde yeni vakalar ortaya çıktı. FED, en son Haziran ayı başında toplandığında salgında belirli bir istikrar elde edilmiş ve bazı eyaletlerin günlük vaka sayılarında düşüşler gözlemlenmişti. Hal böyleyken FED, ekonomik görünümde karamsar bir tablo çizmişti. Dolayısıyla bugün başlayan ve konuyla ilgili açıklamanın yarın yapılacağı toplantıda güvercin tutumun daha da güçlendirileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin’deki rallinin doların zayıflamasıyla geldiği belirtiliyor. ABD dolar endeksi, FED’in toplantısı öncesinde yüzde 0,2 oranında yükseldi ancak iki yılın en düşük seviyesine yakın yerde işlem görmeye devam ediyor.

Yatırımcılar riskli varlıklara yöneldiler

Faizlere bakıldığında, oranları düşük tutma kararı önde gelen ABD Hazine bonolarını doğrudan etkileyebilir. Herhangi bir olumlu politika, gerçek getiriler üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturabilir. Hatırlanacağı üzere geçen hafta faizler sıfırın da altına düşmüş ve yatırımcılar daha iyi geri dönüşler için daha riskli varlıklara yönelmişlerdi.

Altın ve Bitcoin’e yaradı

Bu durum altının, bu hafta başında tüm zamanların üzerinde bir rakama ulaşmasına sebep oldu. Diğer yandan Bitcoin de 1 yıldır yukarı yönlü ivmesini kısıtlayan direnci kırdı.

“Sonbahar bekleniyor”

New York’ta Wrightson ICAP baş ekonomisti Lou Crandall, FED’in faiz oranlarını değiştirmeyeceğini öngörüyor. Crandall, merkez bankasının hala Kovid-19’la ilgili ölçümlerine devam ettiğini belirtti:

“Sonbaharda FED’in çalışmasını tamamladıktan sonra para basma politikasına devam edebileceği yönündeki eğilimini de gözardı etmeyeceğiz.”

“Altın, Bitcoin’i de tetikler”

Pictet Varlık Yönetimi’nin kıdemli ekonomisti Thomas Costerg, FED’in parmağını tetikte tutmaya yatkın olmasının, altın gibi güvenli liman varlıklarına olan talebi artıracağını belirterek “Bu da Bitcoin’in büyümesi için daha fazla alan yaratacak” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl