Bitcoin tarihindeki ilk Fed faiz indirimini deneyimliyor

Amerikan Merkez Bankası (Fed), 11 yıl aradan sonra ilk defa faiz indirme kararı aldı. Bu Bitcoin için bir ilk oldu ve en büyük kripto para, tarihindeki ilk Fed faiz indirimini deneyimliyor.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) bugün 11 yıl aradan sonra ilk defa faiz indirimi kararı aldı.

Banka, beklendiği gibi faiz oranlarını 25 paz buan düşürdü. Bu indirimle birlikte ABD’de faizler yüzde 2.00 – 2.25 aralığına geriledi.

Kripto para alanından analist ve uzmanlar, faiz indirme kararlarının Bitcoin’e pozitif olarak yansıyacağını ifade ediyor. Nitekim, açıklamadan birkaç saat önce en büyük kripto paranın 10,000 doların üzerine çıkmasının da bunun bir yansıması olduğu düşünülüyor. Faiz indirme kararı beklentisi ile yapılan alımlarla 10,000’i aşan Bitcoin (söylentiyi al), resmi açıklamanın ardından küçük bir miktar gerileyerek 9950 dolara çekildi (haberi sat). Daha sonra toparlanan fiyat TSİ 21.20 itibari ile 10,030 dolar.

Bu arada Dolar/TL de karar sonrası 5.52’den 5.55’e yükseldi.

Fed’in faiz indirimi kararının ardından Bitcoin’in ilerleyen dönemlerde nasıl bir seyir izleyeceği merakla bekleniyor. Bitcoin, 10 yılı aşkın tarihinde ilk defa bir Fed faiz indirimi deneyimliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl