Fed kararına 2 gün kala Bitcoin 62 bin doları gördü

Amerikan piyasaları Fed kararı başta olmak üzere birçok önemli gelişmenin olacağı haftaya girerken, Bitcoin ise pazartesi gününe düşüşle başladı. Sabah erken saatlerde önce 63 bin doların altına düşen Bitcoin, 62 bin dolara kadar indi. Fed'in çarşamba günkü kararında bir faiz indirimine gitmesi beklenmiyor.

ABD ve dolayısıyla dünya piyasaları Fed kararından, büyük teknoloji ve kripto şirketlerinin kazanç raporlarına kadar birçok önemli gelişmenin yaşanacağı bu haftayı merakla bekliyor.

Fed büyük ihtimalle sabit kalacak

Uzmanlar Fed’in çarşamba günkü faiz kararında, oranda bir değişikliğe gitmesini beklemiyor. Büyük ihtimalle Fed, “Daha uzun süre, daha yüksek faizler” stratejisi kapsamında fazileri sabit bırakacak. Kararın açıklanmasından sonra ise kurum başkanı Jerome Powell konuşacak. Powell’ın faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceği ya da enflasyonun beklenenden yüksek gelmesiyle ilgili yapacağı yorumlar da dünya tarafından merakla takip edilecek.

“Fed daha şahin olabilir”

Alman yatırım bankası Deutsche Bank’ın ABD’den sorumlu ekonomistlerinden Matthew Luzzetti, son müşteri notunda da yüksek gelen enflasyon verilerine değindi ve şunları söyledi:

“Enflasyon verilerinin bir kez daha yüksek gelmesi Fed’in bir kez daha ‘şahin’ bir mesaj vermesini sağlayabilir. FOMC Komitesi’nin parasal genişleme konusundaki görüşünü sürdüreceğini düşünsek de Powell’dan, enflasyonun güçlü kalmasının, bu genişlemeyi geciktireceği yönünde bazı yorumlar bekliyoruz”

Powell geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada da enflasyonun istedikleri seviyeye gelmesinin beklenenden uzun sürdüğünü söylemişti.

Kripto şirketlerinin rakamları da gelecek

Fed faiz kararı haftanın en önemli gelişmesi olarak gözükse de, cuma günkü tarım dışı istihdam verileri de, yine Fed’in ileriki dönemdeki kararları açısından önemli olacak.

Öte yandan yarın Amazon, AMD ve PayPal gibi şirketlerin yanı sıra Bitcoin madencilik firması RIOT Platforms’un kazanç raporları da açıklanacak.

Kazanç raporları açısından bir başka önemli gün perşembe olacak. Coinbase, Apple ve Block firmalarının çeyreklik raporları da bu günde resmen açıklanmış olacak.

Tüm bu gelişmeler, Bitcoin fiyatı başta olmak üzere kripto paralarda volatil hareketlerin yaşanmasına neden olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl