Deutsche Bank’tan Felaket Senaryoları: Biri Doğrudan Bitcoin’i Etkiliyor

Deutsche Bank'tan Henry Allen liderliğindeki analistler, önümüzdeki 10 yıl içinde 4 büyük riskten birinin meydana gelme şansının 3'te 1 olduğunu belirtiyorlar. Bu riskler arasında biri doğrudan Bitcoin'i ilgilendiriyor.

Perakende satışlarının salı günü beklenenden daha iyi olması ve koronavirüse karşı bir ilacın geliştirilme çalışmalarıyla beraber S&P 500 son kapanışından yüzde 40’lık bir yükseliş gördü ve şu anda Şubat ayında yaptığı zirve noktasından sadece yüzde 8’lik bir oranla geride bulunuyor.

Görülüyor ki felaketler, piyasalar için bazen çok da yıkıcı olmayabiliyor ancak Deutsche Bank’ın da konuyla ilgili korkutan bir raporu mevcut.

Market Watch’ın aktardığına göre, Henry Allen liderliğindeki analistler, önümüzdeki 10 yıl içinde 4 büyük riskten birinin meydana gelme şansının 3’te 1 olduğunu belirtiyorlar. Bu riskler; büyük bir grip salgınının 2 milyondan fazla insanı öldürmesi, felakete yol açan volkanik bir patlama, büyük bir güneş patlaması ya da küresel bir savaş olarak görülüyor.

Eğer zaman dilimi 20 yıla çıkarılırsa bu risklerden birinin meydana gelme şansı yüzde 56’ya yükseliyor. Depremler ise daha yerel felaketler olarak görüldüğü için bu büyük risklerden sayılmıyor.

Güneş patlaması diğer riskler kadar tartışılmıyor ancak sonuncusu 1859 yılında gerçekleştiği için Deutsche Bank takımı, bunu küresel bir savaştan daha büyük bir ihtimal görüyor ve raporunda şu yorumları yapıyor:

“Güç şebekelerinin zarar görmesiyle büyük enerji kesintileri olabilir. Bu da kritik altyapı sistemlerinin devre dışı kalmasına ve ekonominin büyük darbe yemesine sebep olur. Hastaneler ve sağlık sektörü bu sebeple zarar görürse birçok hayat kaybedilebilir. Ayrıca ödeme sistemleri çalışmaz, iletişim sağlanamaz ve konum hizmetlerine dayanan tüm birey ve endüstriler de GPS’ler çalışmayacağı için zarar görür.”

“Büyük elektrik kesintisi Bitcoin’e ciddi şekilde zarar verir”

Ünlü Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, daha önce bildirdiğimiz üzere, olası büyük bir elektrik kesintisinin Bitcoin’e ciddi şekilde zarar vereceğini söylemişti. Antonopoulos, bununla birlikte, bankalar ve şu andaki finansal sistemin araçlarının bu felaketten çok daha kötü etkileneceğini düşünüyor ve şöyle diyor: “Dev bir elektrik kesintisinde veya internet ya da elektrik şebekelerine çok ciddi zarar verebilecek bir doğal felaketin sonrasında geri dönen araçların başında Bitcoin gelir”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl