David Stockman: Bitcoin heyecanı felaketle sona erecek

Ünlü ekonomist ve politikacı David Stockman, Bitcoin başta olmak üzere kripto para patlamasının felaketle sona ereceği uyarısında bulundu.

Başkan Ronald Reagan’ın eski Yönetim Ofisi Müdürü, ünlü ekonomist ve politikacı David Stockman, kripto para patlamasının felaketle sona ereceği uyarısında bulundu.

Stockman, geçtiğimiz hafta CNBC’ye verdiği demeçte Bitcoin yatırımcılarıyla ilgili, “Bu temelde kendini ağaçların gökyüzüne kadar büyüdüğüne inandıran aptal bir spekülatörler sınıfı. Olağanüstü bir çöküşle sönüp gidecek ve bütün bu spekülatörler ellerini acı bir şekilde yakacak ve uygun dersi alacaklar.” dedi.

Stockman’ın son kehaneti Bitcoin’e özgü değil. O “devasa, korkunç bir fırtına”nın borsaları vuracağını söylüyordu. Eylül ayında yatırımcıları yüzde 40’la 70 arasında bir düzeltmenin çok uzak olmadığı konusunda uyardı. Buna karşın Stockman’ın bu açıklamayı yaptığı sırada 20.000 olan Dow Jones, cuma günü 25.000’e ulaştı, S&P ticareti yeni bir rekoru kırdı.

Stockman, FED ve merkez bankalarını, hisse senedi ve kripto piyasaları çevreleyen bir heyecan yarattıkları için suçladı. 2008 küresel mali kriziyle başa çıkmak için çok fazla likiditenin pazar ortamına pompalandığını iddia etti ve düzenleyici kurumların bile bu durumu düzeltemediğini belirtti.

‘Düzenleyici değil parasal sorunlar’

Stockman şöyle devam etti:

“Gerçekten yapmamız gereken şey bunların düzenleyici sorunlar olduğunu düşünmemek ancak parasal sorunlar olduklarını anlamaktır. Daha önce hiç olmadığı kadar mantıksız, aşırı ısınmış bir pazar.”

Son iki yılda, Bitcoin fiyatları yüzde 3000 oranında arttı. Vahşi fiyat dalgalanmaları Wall Street’teki tartışmaları gerçekten ne kadar değerli olduğu konusunda tetikledi. Bitcoin’in Litecoin ve Ether gibi daha ucuz emsalleri de arttı.

‘Üç katına da çıkabilir, sıfıra da düşebilir’

Kripto paralara bir fiyat etiketi koyamayan Stockman, “Hiçbir fikrim yok, yani bu halinin iki katına çıkabilir, üç katına çıkabilir veya sıfıra düşebilir. Ancak asıl konu, bu gerçek para değil, çünkü işlemler için gerçek para istikrarlı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

‘Bitcoin’de vadeli işlemler meşruiyet sağlamıyor’

Stockman’a göre CBOE ve CME’nin borsalarına Bitcoin’de vadeli işlemleri eklemeleri ortaya çıkan varlık sınıfının meşruiyetini sağlamıyor:

“Wall Street ne zaman bir konuda fırsat görse şartlardan yararlanmak için yeni bir hileye başvururlar. Hepsi bu. Bir vadeli işlem piyasasının açılmasıyla meşruiyeti sağlanan hiçbir şey yok. Sadece herkes yolculuk için trene binmeye çalışıyor.”

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl