Seyahat devi, Bitcoin ile 4.5 milyon dolarlık fidye ödedi

ABD merkezli bir seyahat devi, şirketin dosyalarına erişerek şifreleyen bilgisayar korsanlarına 4.5 milyon dolarlık Bitcoin ödemesi yaptı.

hack

ABD’nin Minneapolis eyaletinde yer alan bir seyahat şirketi, hassas verileri ele geçiren bilgisayar korsanlarına 4.5 milyon dolar değerinde Bitcoin ödedi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, seyahat şirketi CWT, on binlerce cihazın çevrim dışı olması ve çok sayıda belgenin ele geçirilmesiyle sonuçlanan bir fidye yazılımı saldırısının ardından bilgisayar korsanlarına 414 BTC ödedi.

2 terabaytlık dosya şifrelendi

Saldırganların, şirkete ait belgeleri şifrelemek için “Ragnar” olarak bilinen bir fidye yazılımı teknoloji kullandığı belirtiliyor. Yıllık olarak 1.5 milyar dolar gelir elde eden bir şirket olan CWT, belgelerin şifresinin çözülmesi ve çalışan verileri, finansal belgeler ve diğer bilgilerin de içinde yer aldığı 2 terabaytlık dosyaya yeniden erişmek için korsanlara ödeme yapma yolunu seçti. Ödemenin 28 Temmuz’da gerçekleştirildiği kaydediliyor.

CWT’den yapılan açıklamada, “Sistemlerimizin önlem olarak geçici bir süre kapalı kaldıktan sonra olayın artık sona erdiğini doğrulayabiliriz. Şu an için kimlik ve seyahat bilgilerinin ifşa olduğuna dair herhangi bir belirti yok.” denildi. CWT ayrıca ABD ve Avrupalı makamlarla birlikte çalışıldığını belirtti.

İlk önce 10 milyon dolarlık Bitcoin istediler

İddiaya göre bilgisayar korsanları, başlangıçta fidye olarak 10 milyon dolar değerinde Bitcoin istedi ancak iletişime geçen şirket, Kovid-19’un şirketin kârlılığını zora soktuğunu gerekçe göstererek daha az ödeme yapmayı teklif etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl