İlk Bitcoin alıcısından Bitcoin için 10 milyon dolar hesabı

Hal Finney, Bitcoin'in 3 Ocak 2009'da piyasaya sürülmesinden sadece bir hafta sonra Satoshi Nakamoto'ya yazdığı bir e-postada Bitcoin başına 10 milyon dolarlık bir değer hesaplaması yaptı.

Artık hayatta olmayan bir Bitcoin geliştiricisi, tarihteki ilk Bitcoin transferinin alıcısı olan ve bazıları tarafından Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğuna inanılan Hal Finney, Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto’ya gönderdiği bir e-postada belirli şartlara bağlı olarak bir Bitcoin’in en az 10 milyon dolar olabileceğini öngörüyordu.

Finney, bunu Bitcoin 0.1’in piyasaya sürülmesi konusunda Nakamoto’yu tebrik ettikten sonra “eğlenceli bir düşünce deneyi”nin parçası olarak yazdı.

Finney, tebrik e-postasında “Bitcoin’in başarılı olduğunu ve dünya çapında hakim ödeme sistemi haline geldiğini hayal edin. Bu durumda para biriminin toplam değeri, dünyadaki tüm servetlerin toplamına eşit olmalı.” diyordu.

Sayıları bu perspektife göre yerleştiren Finney, devamında şu ifadeleri kullanıyordu:

“Şu anki tahminlere göre dünya çapındaki ev halkı serveti 100-300 trilyon dolar aralığında. 20 milyon coin göz önüne alındığında bu her bir coin’i yaklaşık 10 milyon dolara ulaştırıyor.”

Finney, bu hesabı 20 milyon coin üzerinden yaptı ancak Bitcoin’in arzı başından beri 21 milyon olarak belirlenmiş durumda. Bunun bir yazım yanlışı olabileceği düşünülüyor.

Dahi bilgisayar programcısı, ifadeleriyle Bitcoin’in potansiyelini ortaya koyarken bu seviyeye ulaşma şansının ise zayıf olduğuna inanıyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl