Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Satoshi’nin yol arkadaşının önerisi Bitcoin’de devreye alınıyor

Bitcoin'in imza doğrulaması optimizasyonunda yüzde 25'lik bir artış sağlayan ve node'ların kaynak kullanımını önemli ölçüde düşürecek bir özellik Bitcoin'de devreye alınıyor.

Bugün eliptik eğriler üzerinde kriptografik işlemlerin hızlandırılması ile ilgili bir patentin süresi doldu. Gallant, Lambert ve Vanstone tarafından icat edilen bu teknik, genellikle GLV Endomorfizmi olarak adlandırılır ve artık imza doğrulamasının hızını ve verimliliğini artırmak için Bitcoin Core’da etkinleştirilebilir.

BTC Times’ın haberine göre, GLV Endomorfizmi’nin kullanımı ilk olarak Bitcoin için Satoshi Nakamoto ile beraber çalışmalar yürüten ve ilk Bitcoin transferinin alıcısı olan Hal Finney tarafından araştırılmıştı.

Finney, 8 Şubat 2011 tarihli BitcoinTalk.org gönderisinde Hankerson, Menezes ve Vanstone tarafından hazırlanan Eliptik Eğri Kriptografisi Rehberi’ni okuduktan sonra bu tekniği denemeyi düşündüğünü paylaşmıştı. Finney’in ilk testleri umut vadediyordu ve imza doğrulaması optimizasyonunda yüzde 25’lik bir artış sağlandığını ortaya koydu.

Özellik, o sıralarda Bitcoin Core’a uygulanmasına rağmen patent nedeniyle hiçbir zaman etkinleştirilmedi. Patent süresinin dolmasıyla beraber Bitcoin geliştiricileri, artık GLV Endomorfizmini etkinleştirebilirler. Etkinleştirmenin ardından node’ların kaynak kullanımında önemli bir düşüş olacağı öngörülüyor.

Söz konusu özelliğin, bir sonraki Bitcoin Core sürümüyle birlikte etkinleştirilmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl