Çin borsası Bitcoin’i gölgede bıraktı: Bir günde 406 milyar dolar silindi

Bitcoin'in fiyatı, 24 Haziran'da 5.781 dolara gelerek senenin en düşük seviyesine ulaştı. Bu son düşüş ile birlikte Bitcoin, geçtiğimiz Aralık ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek fiyatından beri, yüzde 70'ten fazla değer kaybetti.

Bitcoin’in fiyatı, 24 Haziran’da 5.781 dolara gelerek yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu son düşüş ile birlikte Bitcoin, geçtiğimiz Aralık ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek fiyatından bu yana yüzde 70’ten fazla değer kaybetti.

Orijinal kripto para birimi olarak Bitcoin, ilk ortaya çıktığından bu yana 9 yıl içinde milyonlarca kez yükselen, 20 bin doları bulan bir efsane haline geldi.

Huobi’nin verilerine göre, Bitcoin 5.781 dolar ile 2018’in başından bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Yaklaşık 17 milyon Bitcoin’in karşılığı olan 230 milyar dolar, geçtiğimiz 6 ay içerisinde Bitcoin’in piyasa değerinden yarı yarıya silindi. 2018’de piyasa, 2014’e benzer bir şekilde boğa piyasasından ayı piyasasına döndü. Son günlerde düşüş hızlandı ve sadece son üç gün içinde Bitcoin yaklaşık bin dolar düşüş gösterdi.

Kripto para piyasasının geri kalanı da düşüş gösteriyor. Bunun en iyi örneklerinden olan ETH en yüksek seviyesi olan 1.422 dolardan yüzde 69’luk bir düşüşle, 400 dolarlara kadar geriledi. EOS da düşüş gösteren paralardan biri, sadece 3 ay içerisinde 22.9 dolardan 7 dolara indi.

Kripto piyasasındaki düşüşle ilgili olarak bazı Çinli yatırımcılar bu konu hakkında panik yapmıyorlar:

“(Sakin olun) 230 milyar dolar, Çin borsasından bir gün içinde siliniyor.”

Son zamanlardaki kripto piyasasını düşüşü, Çin borsasında son iki yılın en düşük seviyesinin görüldüğü geçtiğimiz Salı günü, 406 milyar doların piyasadan silinmesiyle gölgede kaldı. Çinli bir kullanıcı şöyle bir yorum yaptı:

 “Çin’le karşılaştırırsak çoğu hisse 6 ayda yüzde 50, 3 yılda yüzde 90 düşüyor, 10 yılda milyonlarca kat artan Bitcoin, riskler olsa da çok rahatlatıcı.”

Bitcoin’deki gerilemenin 4 nedeni:

1- Japon regülatörler, 6 büyük kripto para borsasına düzenlemeleri güçlendirmek için iş geliştirme emirleri gönderdi.

2- Güney Koreli kripto para borsası Bithumb, yaklaşık 31 milyon dolar değerinde kripto paranın çalınmasıyla sonuçlanan bir saldırıya uğradı.

3- Ethereum akıllı sözleşmesinde güvenlik ihlali ortaya çıktı; bu da saldırganların etkilenen sözleşme adresindeki kripto varlıklarını istedikleri anda çalmalarına izin verdi.

4- EOS’un merkezsiz olmadığı ve değişmezliği ihlal ettiği iddialarının ayyuka çıkması.

Bu faktörlere daha yakından bakıldığında, kripto paraların ana sorunlarının güvenlik konuları ve hükümet düzenlemeleri olduğu ortaya çıkıyor.

→ JACK MA: BLOCKCHAİN’İN ETKİSİ HAYAL GÜCÜMÜZÜN ÇOK ÖTESİNDE OLABİLİR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl