Bitcoin haftaya güçlü başladı: 67.700 dolar geçildi

Dün akşam saatleri itibarıyla yükseliş sinyalleri veren Bitcoin, pazartesi sabahına güçlü bir başlangıç yaptı. 67.700 dolar seviyesini aşan en büyük kripto para son dönemde yaşanan Grayscale satışlarının azalmaya başlamasıyla beraber yeniden gözünü yukarıya dikti.

bitcoin kripto para

Bitcoin ETF’lerine yapılacak yatırımların merakla beklendiği yeni haftaya Bitcoin 67.700 doların üzerine çıkarak başladı. Özellikle geçtiğimiz haftayı, ETF’lerin kabul edildiği 10 Ocak gününden bu yana ilk kez 5 gün üst üste ekside kapayan ETF’lerde, cuma günü Grayscale satışlarında azalma görülmüştü.

Satışlarda azalma mı başladı?

Geçen haftaya 600 milyon doların üzerinde satışlarla başlayan Grayscale, her gün en az 350 milyon dolarlık satış yapmış ancak cuma günü bu rakam 170 milyon dolara inmişti. Dolayısıyla Grayscale’deki satışların ciddi şekilde azalmaya başlaması, Bitcoin’in yukarıya doğru olan hareketini tekrardan tetiklemiş olabilir.

100 gün içerisinde elinde Bitcoin kalmayabilir

Öte yandan rakamlar, Grayscale’in satışlarının bu hızda gitmesi durumunda şirketin, hem BlackRock’ın BTC sayısı anlamında gerisinde kalabileceğini hem de yaklaşık 100 günlük süre içerisinde elindeki Bitcoin’lerin tamamen bitebileceğini gösteriyor. Grayscale, en pahalı işlem ücretine sahip ETF ihraççısı olarak biliniyor. Şirket CEO’su Michael Sonnenshein konuyla alakalı olarak “En pahalı ücrete sahip olmamız tecrübemizden kaynaklanıyor” demişti. Ancak onun bu açıklaması yatırımcıları çok da ikna etmemişti.

Grayscale vasıtasıyla yapılan FTX ve Genesis satışlarının bitmesi ya da en azından sona gelmesi, Grayscale tarafından gelen baskının da azalmasına neden olmuş olabilir. Bu durum Bitcoin fiyatına olumlu yanısyor da olabilir. İflas eden iki kripto şirketinin en az 1’er milyar dolar dolarık GBTC satışı yaptıkları belirtiliyordu.

Öte yandan Powell’ın geçtiğimiz haftaki Fed konuşması da kripto ve hisse seneti fiyatlarını yukarıya götürmüştü.

ABD piyasalarının bugün TSİ 16.30’da açılacak olması ETF’lere olan talepteki son durumu çok daha net şekilde ortaya koyacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl