Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Araştırma: Bitcoin fiyat keşfi için en önemli 10 borsa

Araştırma şirketi Digital Asset Research, Bitcoin'in fiyat keşfinde rol alan en önemli 10 borsayı tespit etti.

Kripto analiz şirketi Digital Asset Research tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmanın sonuçları, Bitcoin piyasasındaki fiyat keşfi üzerinde sadece 10 küresel kripto para borsasının gerçek bir etkisi olduğunu ileri sürüyor.

Çalışmada, kaynağı bu 10 borsadan biri olan bir fiyat hareketlerinin daha sonra diğer pazar yerlerine sızdığı belirlendi. Bu, Bitcoin piyasasında fiyat keşfinin hâlâ sadece bir avuç merkezi borsada gerçekleşen bir şey olduğunu gösteriyor. Araştırmaya Gemini gibi daha küçük platformlar eklenirken Kraken gibi büyük saygın borsalar dahil edilmedi.

Bir fiyat hareketine öncülük eden ilk 5 arasında kaç kez bulunduklarına göre 10 borsa şöyle:

Borsa İlk 5’te kaç kez
Binance 78
Liquid 56
Huobi 54
Coinbase 53
HitBTC 47
Bitstamp 34
OKEx 33
Gemini 24
Bitfinex 21
Bitflyer 18

Öte yandan çalışmadaki bazı bulgular, geleneksel kripto para borsalarına ek olarak BitMEX gibi türev piyasalarının fiyatlar üzeirnde etkisi olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, bunu kesin olarak belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Çalışma, fiyat keşfinin büyük ölçüde en büyük borsalarda meydana geldiğini doğruluyor. Aynı zamanda özellikle regülatörlerin dile getirdiği daha küçük borsalarda fiyat manipülasyonu ve şişirilmiş alım-satım verilerinin Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olduğu yönündeki endişelerin yersiz olduğunu gösteriyor. Araştırma şirketinin genel danışmanı Erin Friez, “Piyasada sahte hacim olduğunu bilsek de sahte hacim fiyatı etkilemiyor.” diyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl