Bitcoin neden yükseliyor? 2 yıl sonra bir seviye daha aşıldı

Bitcoin 2021 yılının aralık ayından sonra ilk kez 59 bin dolar seviyesini geçti. En büyük kripto para şubat ayının başından bu yana %30'luk yükseliş gösterirken, yukarı gidişatın arkasında ise büyük oranda ABD ETF'lerine olan büyük ilgi bulunuyor. BlackRock ETF'i dün 520 milyon dolar ile en yüksek girdisini gördü.

bitcoin

Bitcoin, bugün 59 bin doların da üzerine çıktı ve 2020’nin aralık ayından bu yanaki en büyük aylık rallisini yaşattı. En büyük kripto para 59 bin 200 doları da aşarken Ether fiyatı da 3300 doların üzerine çıktı.

Arkasında ne var?

Aslında herkesin de bildiği üzere bu yükselişlerin arkasında ABD ETF’lerine olan ilgi bulunuyor. 27 Şubat itibarıyla 6.7 milyar dolarlık net yatırım alan ETF’ler, 11 Ocak gününden bu yana Bitcoin’deki rallinin lokomotifi olmuş durumda…

BlackRock dün rekor kırdı

ETF’lerdeki en büyük oyuncu olan BlackRock şirketi şu ana kadar toplamda net 6.5 milyar dolarlık talep gördü. Şirketin ETF’lerine olan girdi, dün ise rekor kırdı. BlackRock ETF’ine dün net 520 milyon dolarlık talep vardı. BlackRock ETF’i, ikinci en büyük ETF olan Fidelity’yi bu anlamda dün 4’e katlamış oldu. Fidelity dün 126 milyon dolarlık net yatırım almıştı.

Halving yaklaşıyor

Öte yandan nisan ayının ortasında gerçekleşmesi beklenen halving de yine Bitcoin fiyatına önemli seviyede etki edecek gibi görünüyor. Tarihi veriler, ödül yarılanması öncesi bazı düşüşlere işaret etse de, sonrasındaki yükselişlerin ne kadar fazla olduğu biliniyor.

Fed beklentileri ve MicroStrategy alımları

MicroStrategy’nin Bitcoin alımlarını da unutmamak gerekiyor. ABD merkezli şirket, Bitcoin alımlarına ısrarlı bir şekilde devam ediyor. Önceki gün 3 bin BTC daha satın alan MicroStrategy, toplam Bitcoin varlıklarını 193 bin BTC’ye kadar çıkardı. ETF’lerin yanı sıra MicroStrategy’nin alımları da arza karşı talebi büyük ölçüde artırıyor.

Son olarak ABD Merkez Bankası Fed’in de önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine başlayacak olmasına kesin gözüyle bakılması Bitcoin gibi riskli varlıklarda yeni yükselişler yaşanması ihtimalini de artırıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl