Bitcoin neden düşüyor? Şubat seviyesi görüldü

Dün toparlanma sinyalleri gösteren Bitcoin, dümeni yeniden aşağıya kırdı. En büyük kripto para gece saatlerinde 54.200 dolara kadar indi. Bu seviye en son şubat ayı sonunda görülmüştü.

Bitcoin’deki sert volatilite devam ediyor. Hafta içi 53 bin dolara kadar düşen, hafta sonu ise 58 bin doların üzerine çıkmayı başaran Bitcoin, gece saatlerinde ise yeniden 55 bin doların altına indi. En büyük kripto para 54.200 doları da gördü. Bu seviyeye en son şubat ayı sonunda ulaşılmıştı.

Satış baskısı devam ediyor

Bitcoin’deki düşüşlerin en büyük sebepleri ise Mt. Gox borsasının BTC dağıtımlarına başlaması ve Alman hükumetinin satışları olarak gösteriliyor. Alman hükumeti 50 bin adet BTC’yi yaklaşık 3 haftada 39 bin adede indirirken, Mt. Gox’ta da bazı müşterilerin borsa hesaplarına coin’ler gemleye başladı bile…

Kaldıraçlı ve vadeli işlemlerde yine büyük kayıp…

Hafta içi 1 milyar dolar değerden fazla kripto pozisyonunun likide olduğu vadeli ve kaldıraçlı işlem piyasalarında son 24 saatteki rakam ise 300 milyon dolara dayandı. Özellikle dün yaşanan sert düşüş ve çıkşlar hem uzun (165 milyon dolar) hem de kısa pozisyonlarda (120 milyon dolar) büyük oranda tasfiyelere sebep oldu.

ABD hizmet sektöründe daralma gözle görülür hale geldi

Bitcoin gibi riskli varlıkların gidişatı açısından temmuz ayının son günündeki Fed toplantısı önemli olacak. 31 Temmuz günkü toplantı için bir faiz indirimi beklenmese de Powell’ın açıklamaları en yakın faiz indiriminin ne zaman gelebileceği konusunda ipuçları verecek. Piyasalar şu anda %93’ten fazla oranda faizlerin bu toplantıda sabit kalması yönünde fiyatlanıyor.

Ayrıca enflasyonun düşmesi açısından ABD’de ekonominin soğuduğuna dair işaretler de gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde ABD hizmet sektörünün 2020 pandemisinden sonra en hızlı daraldığı dönemin haziran ayı olduğu görülmüştü. Fed yöneticileri uzun zamandır, enflasyonun “kalıcı şekilde” %2 seviyesine gelmeden faiz indirimine gitmeyeceklerini belirtiyorlar.

Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl