Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

2

Önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 5 gelişme

Önümüzdeki günlerde Mt. Gox ödeme planının açıklanmasından Fed faiz kararı ve CME son işlem gününe kadar Bitcoin fiyatını etkileyebilecek 5 önemli gelişme var.

bitcoin (57)

Aralık ve Ocak aylarında Bitcoin fiyatını etkileyebilecek birkaç önemli gelişme yaşanacak.

Mt. Gox ödeme planı son tarihi (15 Aralık)

Bilindiği üzere Mt. Gox, bir dönem dünyanın en çok kullanılan Bitcoin borsasıydı. Borsa, faaliyet gösterdiği dönemde tüm işlem hacminin yüzde 80’ini tek başına oluşturuyordu. 2014 yılında Mt. Gox, tüm alım satımları askıya aldı, internet sitesini kapattı ve iflas koruması için başvuruda bulundu. Borsa, 800 binden fazla BTC’yi çaldırmıştı. O dönem Mt. Gox üzerinde çok sayıda kullanıcı Bitcoin’lerini kaybetti. Bir süredir Mt. Gox’ta alacaklılara ödeme yapılması için bir süreç işliyor. Yarın Mt. Gox’un alacıklılara ödeme planı açıklanacak. Bugünlerde kripto para piyasasında en yakından takip edilen gelişme bu olacak. Yarın 150 bin BTC’nin dağıtımının nasıl olacağı netleşebilir. Bu gelişmenin sonuçlanması bir panik satışını beraberinde getirebilir veya rehabilitasyon planının açıklanması tekrar ertelenebilir.

Fed faiz kararı (16 Aralık)

Koronavirüs pandemisinin derinden etkilediği küresel piyasalar tarafından en çok merak edilen konuların başında Fed’in faiz kararı geliyor.

Fed’in faiz kararı, son dönemde Bitcoin fiyatı üzerinde de etkili oluyor. Faizlerin artışı, Bitcoin fiyatında satış getirirken düşüşler veya faizin sabit tutulması, genellikle yukarı yönlü etki yapıyor. ABD Merkez Bankası Fed, 15 Aralık Salı günü, yani yarın iki gün sürecek faiz toplantısına başlayacak. Bankanın faiz kararı ve ekonomik projeksiyonları ise 16 Aralık Çarşamba günü açıklanacak.

CME son işlem günü (24 Aralık)

CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin son işlem gününün Bitcoin’de volatilite yarattığı artık neredeyse kesin olarak kabul ediliyor. Aralık ayı sözleşmeleri, son kez 24 Aralık’ta işlem görecek. Bu tarihin öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatının daha değişken olması bekleniyor. Genellikle bu tarihe yaklaşıldıkça Bitcoin fiyatında düşüş, sonrasında ise yükseliş gözlemleniyor.

FCA kripto türev yasağı başlangıcı (6 Ocak)

İngiltere, geçtiğimiz Ekim ayında dayanak varlığı kripto paralar olan türev sözleşmelerin sıradan yatırımcılara satışını yasaklama kararı almıştı. Bu yasak 6 Ocak 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek.

PayPal 4. çeyrek sonuçları (Ocak 2021)

Ödeme devi PayPal, yakın zaman önce kripto para alım satım hizmetini başlattı. Şirket, hizmetlerine beklediğinden çok daha fazla ilgi olduğunu açıkladı. Bu ilgi, hacim verilerinden de anlaşılıyor. PayPal, Ocak ayında 2020 yılı dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayacak. Kripto para hizmetlerinin PayPal’a olan etkisi bu sonuçlarda daha net görülecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Murat Cevapla

    Haftalık bazda böyle bir liste yayınlansa veya kategori açılsa çok kullanışlı olabilir.