Bitcoin fiyatı için bu saatlere dikkat!

LongHash, Bitcoin fiyatının gün içinde en çok değişim gösterdiği saatleri belirledi. Buna göre, günün bir saatinde diğer saatlere göre epeyce değişken fiyat hareketleri görülüyor ve bu saat Türkiye'de yaşayanların derin uykuda olduğu ana denk geliyor.

Bitcoin gibi kripto paralar, günlük alım satım yapanlar için en zorlu varlıklardan biri, çünkü geleneksel hisse senetlerinde olduğu gibi “gün” kavramı yok. Bitcoin piyasası, her gün 24 saat boyunca açık.

6 Temmuz 2017 ve 2 Temmuz 2019 tarihleri arasında Coinbase’deki Bitcoin fiyatlarını inceleyen LongHash, her günün her saati için saatlik yüksek ve düşük fiyatlara bakıp her saati günün diğer 23 saati ile karşılaştırdı.

Bu karşılaştırmanın neticesinde aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

Bu tabloda her saatin en yüksek fiyatının aynı zamanda günün en yüksek fiyatı olduğu günlerin sayısı gösteriliyor. Aynı şekilde her saatin en düşük fiyatının aynı zamanda günün en düşük fiyatı olduğu günlerin sayısına da yer veriliyor.

Buna göre, Bitcoin’in fiyatının en çok değişken olduğu saatler, UTC zaman diliminde gece 00.00 – 01.00 aralığı. Yani, Bitcoin fiyatı Türkiye saati ile en çok 03.00 – 04.00 aralığında değişim gösteriyor. Özellike 01.00 (UTC), günün herhangi bir saatinden çok daha fazla günlük en düşük ve en yüksek fiyat seviyelerinin görüldüğü bir saat. Yani, Bitcoin fiyatı bu saatte en vahşi dalgalanmalara sahne oluyor.

Bunun nedeni, o saatin Kuzey Amerika’da akşamın ve Asya’da ise iş günün başlangıcı olması olabilir. 01.00 ya da TSİ 04.00, Batı ve Asya’daki trader’ların aynı anda aktif olma ihtimalinin yüksek olduğu saatlerden biri.

Öte yandan bu tablo, belki de Türkiye’de kripto para alım satımı yapanların uyku düzenini değiştirmesi gerektiğine de işaret edebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl