Kraken’dan Bitcoin raporu ve 6200 dolar uyarısı

Kripto para borsası Kraken'ın araştırma birimi tarafından hazırlanan son raporda, Bitcoin fiyatının 6200 dolar uyarısıyla beraber çok yıllık bir direnç ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

ABD merkezli önde gelen kripto para borsalarından Kraken, Mayıs ayı Bitcoin Volatilite Raporu’nu yayınladı.

Raporda, piyasa değeriyle en büyük kripto paranın 2017 yılının Aralık ayına uzanan çok yıllı bir flama formasyonundan yukarı yönlü bir çıkışın eşiğinde olduğu kaydedildi. Devamında ise Bitcoin’in Mart ayının sonundan beri flamanın direncini test ettiği, fiyatın flamayı kırması ve 10,500 doları aşması halinde yeni bir boğa piyasasından söz edilebileceği ifade edildi. Kraken analistleri, kripto paranın bunda başarısız olmasının flamanın 6200 dolarda yer alan desteğinin testini mümkün kılacağını belirtiyor.

bitcoin grafiği
Kaynak: Kraken May 2020 Volatility Report

Raporda ayrıca Bitcoin’in diğer varlıklarla korelasyonuna da değinildi. Kripto paranın S&P 500 ile olan korelasyonunun Mayıs ayında 0.13’e düştüğü, altın ile korelasyonunun ise 0.50’de kaldığı vurgulandı. Kraken araştırmacılarına göre, Bitcoin ve altın arasındaki korelasyonun bu seviyede yer alması Bitcoin’in alternatif bir değer deposu gibi hareket ettiği iddialarını destekliyor.

Bitcoin fiyatı Haziran’da değişken

Analistlerin altını çizdiği bir başka nokta da Haziran ayının Mayıs ayına göre fiyat anlamına daha değişken bir ay olduğu. Hatta Haziran ayı, Bitcoin’in en volatil üçüncü ayı ve bu ayda ortalama getiriler yüzde 14, medyan getiriler ise yüzde 18. Analistlere göre bundan dolayı, Haziran ayı art arda pozitif getiriye sahip üçüncü ay olabilir.

Son olarak raporda, 2016’dan beri Bitcoin’in bellek havuzunda (mempool) bekleyen işlem sayısının piyasa volatilitesinin öncü bir göstergesi olarak davrandığı belirtiliyor. Buna göre, Mayıs ayının sonuna doğru Bitcoin’in 7 günlük ortalama bellek havuzu işlem sayısının 28 aydan daha uzun bir süre zarfında en yüksek seviyesine ulaşması, önümüzdeki haftalar veya aylarda yüksek volatiliteyi beraberinde getirebilir.

Bitcoin mempool işlemleri ve yıllıklandırılmış volatilite, kaynak: Kraken May 2020 Volatility Report
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl