Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin fiyatı zirveye çok yakınken madenci satışları ne durumda?

Son birkaç saatte Bitcoin’de bir miktar satış baskısı gelse de fiyat hâlâ tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yakın. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, haberin yayına girdiği TSİ 00.45 itibari ile 19 bin dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatı, zirveye bu kadar yakından madenciler normalin dışında satış yapıyor mu? Bu konuda grafikler ne anlatıyor?

Kripto paralara ilişkin veriler sağlayan Glassnode’a göre, madencilerin ellerinde tuttukları Bitcoin miktarı, Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanmasından bu yana genel tabloda sürekli bir artış içinde. Aşağıdaki grafikten görüleceği üzere, Kasım ayının başlarında görülen bir düşüş haricinde madenciler, ürettikleri Bitcoin’lerden daha azını satıyor, kalanı biriktiriyor. Madencilerin kasası, Mayıs ayından bu yana 10 bin BTC arttı. Bu BTC’lerin değeri, mevcut fiyatlarla 190 milyon doların üzerinde.

Kaynak: Glassnode

Öte yandan bir başka veri platformu ByteTree’de de tablo aşağıdaki gibi. Buradaki grafik, ilk kez harcanan Bitcoin miktarını gösteriyor. Ekim ayının sonlarında bu miktar artış gösterirken ve üretilen miktarın büyük ölçüde üzerinde seyrederken Kasım ayıyla beraber harcanan Bitcoin’ler üretilen Bitcoin’lerin sayısının altında seyrediyor.

Kaynak: ByteTree
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl