Madencilik şirketleri, Bitcoin’i en az 3’e katladı

Dikkat çeken iki büyük kripto para madenciliği şirketi, 2020'nin başından bu yana Bitcoin'in fiyat performansını en az 3'e katladı. Biri, Bitcoin'den 10 kat daha iyi performans gösterdi.

bitcoin

Bitcoin madenciliği yapan ve borsalarda işlem gören madencilik şirketlerinden bazıları, Bitcoin’in fiyat performansını geride bıraktı.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, yılın başından bu yana yüzde 24 oranında yükseldi. Buna karşın Nasdaq’ta işlem gören madencilik şirketi Riot Blockchain’in hisseleri, aynı dönemde 1.20 dolardan 2.30 dolara yüzde 90’dan fazla arttı.

80 milyon dolarlık bir piyasa değeri bulunan Riot Blockchain’in madencilik tesisi, Oklahoma City’de. Burada Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin madenciliği gerçekleştiriliyor. Şirketin bildirdiğine göre, 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 281 Bitcoin ve 21 Litecoin üretildi. Bu miktar, mevcut fiyatlarla yaklaşık 2.6 milyon dolar ediyor. İkinci çeyrek rakamları henüz gelmedi ve şirket, Litecoin madenciliği faaliyetini 2020’nın Ocak ayında durdurdu.

Hive Blockchain göz dolduruyor

Sadece Riot Blockchain değil. 2020’nin ilk günlerinden beri Kanada merkezli Hive Blockchain’in hisseleri de ciddi bir performans sergiledi. Hatta Hive, Riot’u bu konuda geride bıraktı. Yılın başında 0.09 Kanada dolarından alınıp satılan HIVE, bugün gelinen noktada bu rakamın yüzde 230 üzerine çıkarak 0.30 Kanada dolarına yükseldi. Riot’tan farklı olarak Hive’in Kanada, İsveç ve İzlanda’da operasyonları var. Tüm bu ülkeler soğuk iklimi ve ucuz, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla öne çıkıyor.

Zarar ettiren de var

Son olarak bazı madencilik şirketleri de büyük değer kayıplarına uğradı. Örneğin, 2020 yılına 6 dolar seviyelerinde başlayan Canaan, bugün yüzde 70 düşüşle 1.82 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl