CFTC’den fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine onay çıktı

LedgerX, fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'ndan (CFTC) gereken onayı aldı. Şirket, ABD'de bu tür bir sözleşmeyi sunan ilk şirket olmayı hedefliyor.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Bitcoin türev sağlayıcısı LedgerX’e fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunmak için gereken onayı verdi.

CFTC, tarafından bugün yapılan açıklamada LedgerX’in belirlenmiş sözleşme piyasası (DCM) lisansı başvurusunun onaylandığı bildirildi. Böylece LedgerX, ABD’de fiziksel teslimli Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için onay alan ilk şirket oldu. Intercontinental Exchange’in (ICE) kripto para platformu Bakkt, Seed CX ve ErisX gibi diğer şirketler de bu piyasaya girmek için onay bekliyorlar. Bakkt’ın vadeli işlem sözleşmeleri, kendinden lisanslıyken şirket, New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan (NYDS) warehouse onayı bekliyor.

Şikago borsaları CBOE ve CME’nin listelediği nakit uzlaşmalı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin aksine fiziksel teslimli sözleşmeler, doğrudan Bitcoin ile işlem görüyor. Alıcı, sözleşme süresi dolduğunda nakit para değil, Bitcoin alıyor.

 

LedgerX’in bu vadeli işlem sözleşmelerini ne zaman piyasaya süreceği bilinmiyor. Bununla beraber, şirketin ABD’de bu ürünü ilk sunan şirket olma gibi bir hedefi var.

Bu arada Bakkt ise Temmuz ayında kendi fiziksel Bitcoin sözleşmelerini test edeceğini açıklasa da tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceklerine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Fiziksel teslimli Bitcoin vadelilerinin Bitcoin’e olan talebi artıracağından fiyata olumlu yansıması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun