Bitcoin fonlarına 126 milyon dolarlık net giriş

Geçtiğimiz haftanın kripto para fon girişleri açıklandı. Yatırımcıların Bitcoin fonlarına olan ilgisi artarak devam ederken, geçen hafta 70 milyon dolar olarak açıklanan net girişler en büyük kripto parada bu hafta 126 milyon dolara yükseldi. Geçen hafta 88 milyon dolar olan toplam kripto para fonlarının net girişi bu hafta ise 100 milyon dolar sınırına ulaştı. Ethereum fonlarındaki çıkışlar ise devam ediyor.

Avrupa’nın en büyük dijital fon yönetim şirketi CoinShares, 30 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasındaki haftada yaşanan kripto para fon yatırımlarıyla ilgili raporunu tamamladı ve yayımladı.

Bitcoin’de yükseliş, Ethereum’da düşüş

Rapora göre, Bitcoin fonlarındaki artış gözle görünür oranda devam ederken, Ethereum’daki çıkışlar ise sürüyor. En büyük kripto para fonlarında bu hafta 126 milyon dolarlık net giriş kaydedilirken, Ethereum’da ise 32 milyon dolarlık net çıkış oldu. Sene başından bu yana iki kripto paranın fonlarına yapılan yatırımlarda da büyük fark var. 2022 başından bu yana Bitcoin fonları net 506 milyon dolar artıda iken, aynı zaman diliminde Ethereum fonlarının ise 357 milyon dolar ekside olduğu görülüyor. Dolayısıyla yatırımcıların açık şekilde Bitcoin fonlarını, Ethereum fonlarına tercih ettikleri söylenebilir. Bu bilgilere ek olarak Ethereum’daki çıkışlar üst üste 9. haftaya ulaştı.

Genelde de artış var

Geçtiğimiz hafta açıklanan bir önceki haftanın verilerinde, 88 milyon dolar olan kripto para fonları net girişleri bu hafta 99,5 milyon dolara çıktı. XRP fonlarında 200 bin dolar, Solana fonlarındaki 100 bin dolarlık artışlar da dikkat çekti.

Grayscale’e haftalar sonra giriş var

En büyük dijital fon yönetim şirketi olan ve yönetimi altında 27 milyar dolarlık kripto para fonu bulunduran Grayscale şirketi de uzun zamanlık sessizliğini bozdu. Grayscale fonlarına toplamda 200 bin dolarlık net giriş oldu. Kanada’da Bitcoin ETF’i de bulunan Purpose şirketinin kripto para fon ürünlerinde de bu hafta tam 113 milyon dolarlık net giriş kaydedildi.

Kuzey Amerika Avrupa’yı yine geçti

Fon yatırımlarının büyük bölümünün Kuzey Amerika bölgesinden olması istatşstiği de yine değişmedi. 99,5 milyon dolarlık kripto para fon girişlerinin 88 milyon doları Kuzey Amerika’dan gelirken, sadece 11 milyon dolarlık üzerindeki bir bölüme ise Avrupa’dan yatırım yapıldı. Yılbaşından bu yana Kuzey Amerika bölgesinden yapılan yatırımlar 570 milyon dolar olurken, Avrupa’da ise net karakam eksi 41 milyon dolarda…

Toplam kripto para fonlarının değeri ise 39 milyar 800 milyon dolar olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl