SOL, ADA ve XRP, kripto fonlarındaki yarım milyar dolarlık çıkışa aldırmadı

Geçtiğimiz hafta Grayscale, 21Shares, Bitwise ve ProShares gibi en büyük varlık yöneticilerindeki kripto yatırım ürünleri, art arda düşüşlerin yaşandığı beş haftalık periyodu tamamlayarak 53.5 milyon dolarlık çıkış gördü.

Avrupa’nın en büyük dijital yatırım şirketi olan CoinShares’in araştırma müdürü James Butterfill, son raporunda önceki haftada görülen 59.3 milyon dolarlık çıkışa göre azalma yaşandığını, ancak son dokuz haftanın sekizinde çıkış yaşanmasıyla birlikte toplam çıkışların 455 milyon doları bulduğunu belirtti.

2023’e iyi bir başlangıç yapılmasına karşın yılın başından bu yana olan net girişler, çıkış serisinin eksilmesi ile birlikte 51 milyon dolar düzeyine kadar geriledi. Ayrıca Butterfill, bu negatif ortamın ana sebebinin ABD kaynaklı olduğunu belirtip çıkışların %77’sinin ABD’den geldiğini ekledi. ABD’deki çıkışların yanı sıra, Almanya, Kanada ve İsveç de geçen hafta bölgesel olarak önemli çıkışlara tanıklık etti. Bu ülkelerde geçen hafta blok zincir hisselerinde yaşanan 9.6 milyon dolarlık çıkışın ardından, ardışık altıncı çıkış haftası da gerçekleşti.

Bu olumsuz haberlerin aksine işlem hacmi bir önceki haftaki 754 milyon dolardan %42 artışla 1 milyar doların üzerine çıkmayı başardı. Bu hacimlerin büyük bir kısmını Bitcoin, Solana, Cardano ve XRP taşıyor. 

Bitcoin fonları önceki hafta Mart ayından bu yana en büyük tek haftalık girişi sağlayıp, kısa vadeli Bitcoin fonlarında da 3.8M dolar çıkış görmesine rağmen bu hafta çıkışlarda önde yer aldı. Bitcoin fonları geçen hafta tam 45 milyon dolar kaybederek toplam çıkışın %85’ini oluşturdu. 

En büyük ikinci kripto para olarak kabul edilen Ether ise Butterfill’in işaret ettiği cazip yatırım temelleri ve staking getirisi için yüksek talebe rağmen 4.8 milyon dolarlık çıkıştan kurtulamadı. BNB ve Polygon da 0.3 milyon dolarlık küçük çıkışlar yaşadılar.

Piyasadaki birçok kripto paranın aksine Solana, Cardano ve XRP fonlarında sırasıyla 0.7 milyon dolar, 0.4 milyon dolar ve 0.1 milyon dolarlık girişler yaşandı. Bu girişler, kripto paralar için potansiyel iyimserlik sinyalleri olarak kabul edildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl