Bitcoin fonlarından 20 milyon dolarlık çıkış: CoinShares raporu

Dijital varlık yatırım ürünlerinde bu hafta net çıkış değeri 17 milyon dolar olurken, Bitcoin'deki 20.9 milyon dolarlık çıkış da dikkat çekti. Bitcoin'in düşüşünü takip eden "Short Bitcoin" fonlarına 2.6 milyon dolarlık net giriş olurken, en çok yatırım girişi olan ülke konumunda ise Almanya bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük dijital varlık yönetim şirketi CoinShares, 8-14 Ağustos tarihleri arasındaki kripto para fon hareketlerini gösterdiği raporunu yayımladı. Kripto para fonlarından net 17 milyon dolarlık çıkış olurken, en büyük çıkış ise Bitcoin’de oldu. Bitcoin fonlarından toplamda 20.9 milyon dolarlık çıkış oldu. Bitcoin’deki çıkışlar iki hafta üst üste devam ederken, ay başından bu yana görülen çıkış rakamı 29 milyon doları buldu.

Bitcoin Short fonuna 2.6 milyon dolarlık yatırım

Son dönemde SEC tarafından da kabul edilen ETF’lerden biri olan “Short Bitcoin” yani Bitcoin’in düşüşüne yatırım yapan fonlara ise net girişler 2.6 milyon dolar değerindeydi. Short Bitcoin fonlarında ay başından bu yana görülen net çıkış rakamı 4.9 milyon dolar olsa da, yılbaşından bu yana yapılan 91 milyon dolarlık giriş de dikkat çekiyor.

Altcoin’lere az da olsa girişler var

Öte yandan Bitcoin’den 21 milyon dolarlık çıkış olsa da, altcoin’lere yapılan yatırımlar da gözlerden kaçmadı. Tron fonlarına 100 bin, Cardano’ya 200 bin, XRP fonlarına 200 bin ve Ethereum fonlarına da 100 bin dolarlık yatırımlar gerçekleşti. Ethereum’daki merge etkisi bu ay ciddi şekilde görülürken, ikinci en büyük kripto paranın fonlarına ay başından bu yana yapılan net girişler de 16.4 milyon dolara çıktı.

Ülkelerde Almanya ve İsveç önplâna çıktı

Ülkeler bazında yönetim altındaki fonlar bakımından açık ara en önde olan ülke 24 milyar 200 milyon dolar ile ABD ancak son dönemde Avrupa’dan gelen yatırımlar da var. ABD dijital varlık fonlarından bu hafta net 9.5 milyon dolarlık çıkış olurken, İsveç’te 6.7 ve Almanya’da ise 13.9 milyon dolarlık girişler dikkat çekti. Almanya son dönemde kripto para dostu adımlar atsa da, İsveç’in yasakçı kripto zihniyetine rağmen bu girişlerin olması gözlerden kaçmadı. Kanadalı fonlarki çıkışlar ise ciddi şekilde yüksekti. Kuzey Amerika ülkesindeki dijital para fonlarından bu hafta tam 25.7 milyon dolarlık çıkış oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl