Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Amerikan finans devinden varlıklı yatırımcılar için Bitcoin fonu

Yönetimi altında trilyon dolarla ifade edilen varlıkla en büyük varlık yöneticilerinden biri olan Fidelity, yeni bir Bitcoin fonu başlatıyor.

bitcoin

En büyük varlık yönetim firmalarından biri olan Fidelity, yeni bir Bitcoin fonu başlatacağını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bildirdi.

ABD merkezli varlık yöneticisi şirket, SEC’e gönderdiği dosyada Fidelity Digital Funds adlı yeni bir birim aracılığıyla Wise Origin Bitcoin Index Fund I adlı fonu işletime sunmaya başlayacağını belirtti. Dosyada aktarılan bilgiye göre fonu; Fidelity Danışmanlık’ın başında bulunan Peter Jubber yönetecek.

En az 100 bin dolar yatırılabiliyor

Şu ana kadar pasif olarak yönetilen ve bir yatırımın olmadığı fon; aile şirketleri, kayıtlı yatırım danışmanları ve kurumsal yatırımcıların olduğu kalifiye ve en az 100 bin dolarlık alım yapıcılara açık…

Fidelity’den bir sözcü SEC’e sunulan dosyayla ilgili konuşmayı reddederken kurumun Bloomberg’e bir e-mail’le yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Fidelity, uzun zamandır Blockchain teknolojisine inanan bir firma olarak Bitcoin gibi dijital varlıkları yatırımcılara daha da ulaşılabilir hale getirme konusunda çalışmalarına devam edecektir”

Fidelity CEO’su Abigail Johnson da Blockchain teknolojisi ve Bitcoin’e verdiği destekle biliniyor. Johnson, iki sene önce aile şirketleri, trade firmaları ve yatırım fonları için bu tür ürünleri yönetmek amacıyla Fidelity Dijital Varlıklar birimini kurmuştu.

Fidelity’nin bu son girişimi ise uzun zamandır Wall Street’ten bu konuda bir hamle bekleyen Blockchain ve Bitcoin taraftarları için iyi haber. Bilindiği üzere bankalar genellikle kara para aklama ve diğer yasadışı aktiviteler sebebiyle bu tür girişimlerden uzak durmayı tercih ediyor. Ancak ABD ve Almanya’daki bankaların kripto para saklama konusundaki olumlu girişimleri de gözden kaçmamalı.

Fidelity’nin yanında Grayscale gibi birkaç ana akım firma da kripto evrenine dahil olmuş ve dijital varlıklara olan ilgi son dönemde ciddi şekilde artmıştı. Grayscale’in trust ürünleri bu yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 900 milyon dolarlık bir ilgi görmüştü ve bu rakam bir önceki çeyreğin neredeyse iki katıydı. Çoğunluğu kurumsal firmalar kaynaklı olan bu büyük ilgi sonucunda Grayscale yönettiği varlıkların toplam değerini 4 milyar dolar seviyesine çıkarmıştı.

Fidelity’nin bu hamlesinin ise özellikle Mart ayında büyük çöküş yaşayan Bitcoin fiyatının yeniden toparlandığı bir dönemde geldiği söylenebilir. Şu anda 11 bin 500 dolar seviyelerinde işlem gören en büyük kripto para bu sene yüzde 60’lık bir yüskseliş yaşadı. Fiyat 2017’de gördüğü 20 bin dolarlık en yüksek seviyenin ise yaklaşık yüzde 40 aşağısında seyrediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl