Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Nobel ödüllü ekonomistin, 1999’da Bitcoin’i tahmin ettiği ortaya çıktı

Nobel ödüllü ABD’li ünlü ekonomist Milton Friedman‘ın bundan tam 18 yıl önce Bitcoin gibi dijital para birimlerinin icadını doğru bir şekilde tahmin ettiği ortaya çıktı. Friedman, 1999 yılında yakın gelecekte internette güvenli ve gizli bir finansal işlem yönteminin geliştirileceğini ifade etmiş. Ünlü nobel ödüllü ekonomist, 1999’da kendisiyle gerçekleştirilen bir röportaj sırasında şu cümleleri dile getiriyor: “Eksik olan bir şey var ancak yakında geliştirilecek. Bu güvenli bir e-para sistemi. İnternet üzerinde parayı, A’dan B’ye, A’nın B’yi ya da B’nin A’yı bilmeden...

Nobel ödüllü ABD’li ünlü ekonomist Milton Friedman‘ın bundan tam 18 yıl önce Bitcoin gibi dijital para birimlerinin icadını doğru bir şekilde tahmin ettiği ortaya çıktı.

Friedman, 1999 yılında yakın gelecekte internette güvenli ve gizli bir finansal işlem yönteminin geliştirileceğini ifade etmiş.

Ünlü nobel ödüllü ekonomist, 1999’da kendisiyle gerçekleştirilen bir röportaj sırasında şu cümleleri dile getiriyor:

“Eksik olan bir şey var ancak yakında geliştirilecek. Bu güvenli bir e-para sistemi. İnternet üzerinde parayı, A’dan B’ye, A’nın B’yi ya da B’nin A’yı bilmeden taşıyabileceğin bir yöntem. 20 Dolar alıp bunu sana gönderebilmemin bir yöntemi. Bu paranın sana nereden geldiğine dair bir kayıt olmaz ve sen bunu benim kim olduğumu bilmeden alabilirsin. Bu tür şeyler internette gelişecek.”

20. yüzyılın en etkili ekonomistlerinden biriydi

Friedman, 20. yüzyılda en etkili ekonomistlerden biri olarak kabul edildi. Özgürlük, serbest piyasalar ve özgür girişimin güçlü bir savunucusuydu. Ayrıca Chicago Illinois School of Economics’i yönetti.

Friedman, matematik ve ekonomide uzmanlaştığı Rutgers Üniversitesi’nde eğitim gördü. Bu üniversiteden 1932 yılında mezun oldu. Okulda geçirdiği yıllarda ekonomi profesörlerinden Arthur F. Burns ve Homer Jones’un etkisinde kaldı. 1960’lı yıllarda Keynesyen ekonomi politikalarına şiddetle karşı çıktı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl