Fundstrat analisti: Bitcoin’in toparlanması aylar alabilir

Piyasa araştırmaları ve danışmanlık şirketi Fundstrat Global Advisors'ın teknik analisti Robert Sluymer, Bitcoin'in birkaç ay sürebileceğini iddia etti.

Fundstrat Global Advisors LLC’ye göre, Bitcoin’in teknik görünümü, geçen haftaki büyük düşüşten sonra kötü durumda ve iyileşme aylar alabilir.

En büyük kripto para birimi, Şubat ortasının en yüksek seviyesinin yaklaşık yüzde 40 altında işlem görüyor. Bitcoin, özellikle 12 ile 13 Mart arasında yaklaşık 16 saat içinde 3.000 dolardan fazla düşüş yaşadı. Şu anda ise, teknik stratejist Robert Sluymer’e göre fiyat, 2015-2020 yükseliş trendinin altına düşerek fiyat hareketini kötü bir şekilde tehlikeye attı. Tüm bunlar tabii ki hisse senetlerinden tahvillere, tüm varlıklardan para birimlerine kadar her unsura ve ekonomik büyümeye darbe vuran koronavirüs sebebiyle oldu.

Bloomberg’ün aktardığına göre Sluymer geçtiğimiz haftaki yazısında, “Geçen hafta yaşanan büyük düşüş, tahvil ve altın gibi garanti varlıkları bile kötü etkiledi ve ‘Beni bundan kurtarın’ psikolojisini yansıttı. Lower high ya da daha lower low’lar bile tehlikeye girdi ve uzun dönem yaşanacak bir hassaslık durumu olacak gibi gözüküyor. Yine de gelecek için kıyamet senaryosu yazmaya gerek yok” dedi.

“Muhtemelen aylar süren bir konsolidasyon gerekecek”

Bitcoin, çoğu varlık sınıfı için önemli bir uzun vadeli yapısal destek seviyesine sahip ve hem 2015 hem de 2018’de BTC için çalışan 200 haftalık ortalamanın üzerinde tutunmayı başardı.

Sluyner “Mevcut durumda Bitcoin’in şu andaki hasarı onarmak için muhtemelen aylarca konsolidasyona ihtiyacı olacağını kabul etmeliyiz” dedi.

Fiyat hareketi bu hafta pozitife döndü. En büyük dijital para, Pazartesi günkü 4400 dolar seviyelerinden yaklaşık %45’lik bir artışla 6.600 doların üzerinde işlem görüyor.

Singapur merkezli borsa Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar da gidişatla ilgili olarak yorumlarda bulundu. Ayyar, “5000 doların altında çok fazla alım baskısı vardı. Orada satışların tükendiğini görmüştük. Bu fiyatlar birçok madencinin maliyetlerini karşılamazdı. Hash oranlarının düştüğünü de görmüştük.” yorumunu yaptı.

Ayyar, sektörde beklenen ‘halving’ yaklaştıkça (enflasyonla mücadele etmek için Bitcoin madencilik oranındaki planlı bir azalma) fiyatın 6500 dolara çıkabileceğini ancak sonrasında 3000-6000 dolar arasında bir aralığa oturacağını, bir sonraki boğa sezonunun ise bu dönemin ardından geleceğini söyledi ve “Bu klasik bir yeniden dağıtım şekli. Eğer ileride bir fiyat yükselişi olacaksa bu düşüş gerçekten sağlıklı olacaktır” dedi.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl