Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin geri çekilirken GBTC hisselerinde rekor düşüş

Dünyanın en büyük kapalı uçlu Bitcoin fonu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Bitcoin fiyatındaki düşüş sırasında daha sert bir geri çekilme yaşadı.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para, 50 bin dolar seviyesine gerilerken GBTC hisseleri de Bitcoin’deki düşüşün iki katı oranda, yaklaşık yüzde 20 düştü. Dün GBTC hisseleri, yüzde 14’ün üzerinde düşüşle kapandı. Tüm bu düşüş, Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un geçtiğimiz günlerde 250 milyon dolarlık GBTC hissesi alacağını açıklamasına rağmen geldi.

GBTC hisselerinin geri alınmasının söz konusu olmaması ve imha edilememesi nedeniyle tedavüldeki hisse sayısı 692 milyona çıkmıştı. Bloomberg’e göre, Bitcoin fiyatındaki düşüş sonrası, hisse sahibi akredite yatırımcılar ikincil piyasada ellerindekileri çıkarmaya başladı ve bu arz-talep dengesizliği yarattı.

Öte yandan GBTC hisselerinin Bitcoin fiyatından daha fazla düşmesinin başka belirli sebepleri daha var. Geçtiğimiz aylarda Bitcoin fiyatına göre yüzde 35 primle işlem gören GBTC hisselerindeki düşüşlerde yeni ortaya çıkan Bitcoin borsa yatırım fonları da etkili. Şu anda Kanada’da onay verilen üç ayrı Bitcoin ETF’i bulunuyor ve bunlardan birinin yönetimi altında yaklaşık 15 bin BTC var. Ayrıca ABD’de de Fidelity başta olmak üzere önde gelen kuruluşlar, ayrı ayrı Bitcoin ETF’i başvurusunda bulundular. Bu sene bir Bitcoin ETF onayı bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl