Bitcoin yükselişi GBTC’ye yaradı: Nefes aldıran yüzde 12’lik artış

SEC ile davalık olan ve bir dönem iflasın eşiğine geldiği iddia edilen Grayscale şirketinin imdadına Bitcoin yetişti. En büyük kripto parada son dönemde yaşanan artışlar ve sektördeki gelişmeler GBTC fonunun birkaç günde %25'ten fazla yükselmesini sağladı.

Geçtiğimiz sene kasım ayında yaşanan FTX iflasıyla birlikte çok zor günler yaşayan ve hem çatı şirketi Digital Currency Group hem de kendisi için iflas söylentilerinin ortaya çıktığı Grayscale, Bitcoin’deki yükselişlerle nefes aldı. Şirketin en büyük kripto fonu olan GBTC, dünkü yükselişle beraber yüzde 12’lik değer kazandı.

BlackRock da olumlu etkiledi

Bununla birlikte GBTC fonunun yükselişi sadece dün ile sınırlı kalmadı. 16 Haziran günü spot Bitcoin ETF başvurusu yapan BlackRock’ın bu adımı da yine Grayscale’in işine geldi! O günden bu yana GBTC’deki artış %25’i buldu.

Prim 2023’ün zirvesine çıktı

Bilindiği üzere Grayscale’in fonları belli primler üzerinden satılıyor. Piyasada ürünlere olan ilgi azalırsa primler de düşüyor hatta şu anda olduğu gibi, gerçek ürün fiyatının çok daha ucuzuna fonlar alınabiliyor. Ürüne olan ilgi artarsa prim de artıyor ve fonlar pahalıya satılıyor.

2022’deki düşüşlerle birlikte GBTC hisse fiyatı eksi %50 primle satılıyordu. İşte Bitcoin fiyatındaki yükseliş bu eksi primin de %34’e yükselmesini sağladı. Bu rakam aynı zamanda 2023’ün de en yüksek prim oranı oldu.

Geçmiş boğa sezonlarında GBTC hisse primi +%50’ye kadar çıkmıştı. Yani yatırımcılar GBTC hisselerini o dönemlerde, Bitcoin fiyatından %50 daha pahalıya almışlardı.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl