Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

GBTC’de yüksek primler buharlaştı, Bitcoin fiyatının altına düştü

bitcoin

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e açılış kapısı olan Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkışlar başladı. Uzmanlara göre; en büyük kripto paranın bu haftaki düşüşüne kayıtsız kalmayan yatırımcılar ya kâr realizasyonu yapıyor ya da panik satışı.

Bitcoin hafta başından bu yana yüzde 13’lük bir düşüş yaşarken, 32 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ındaki satış dalgası ise yüzde 20’yi gördü.

GBTC’nin bir zamanlar yüksek olan primleri de bu düşüşle birlikte buharlaşmaya başladı. Mart 2017’den sonra ilk kez primlerde indirime gidildi ve GBTC’de Bitcoin’in gerçek fiyatına göre yüzde 0.70 indirimle işlem yapıldı. Bu oran -%3.77’ye kadar düştü.

26 Şubat 2021 itibari ile GBTC primi
26 Şubat 2021 itibari ile GBTC primi

Sert düşüşle yatırımcılar çıkış yapmaya başladı

Bitcoin’in müthiş rallisiyle GBTC’ye yatırım ve gerekli olan prim de yükselmişti. Ancak yukarı tırmanışın durması ve sert düşüşlerle birlikte yatırımcılar çıkış yapmaya başladılar.

Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas da konuyla ilgili, “Bu ya kâr ya da panik satışı. GBTC, Bitcoin fiyatının güçlendirilmiş versiyonu gibi.” yorumunu yaptı.

Geçtiğimiz hafta 58 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, bu hafta ise düşüş yaşamaya başlamış ve TSİ dün gece itibariyle ciddi bir geri çekilmeyle bu yılın yüzde 1.4’lük oranla en hızlı düşüşünü görmüştü.

Bloomberg kripto para zirvesinde konuşan Grayscale CIO’su Michael Sonnenshein, prim fiyatın ortadan kalkmasıyla alakalı, “Bu kesinlikle bir risk. Tartışmaya gerek yok ama GBTC’deki fiyat, en sonunda piyasa gidişatını sağlayan güçler tarafından belirleniyor” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl