Bitcoin’de gece yarısı ateşi: Neler oluyor?

En büyük kripto para Bitcoin, Türkiye saati ile 02.00 sularında 10 bin dolar sınırını geçti ve 10 bin 429 doları gördü.

Piyasa değeri ile en büyük kripto para, Mayıs ayının başlarından bu yana ilk defa 10 bin dolar seviyesini geride bıraktı. Kripto para, Türkiye saati ile TSİ 02.00’de 10 bin doları aşarak hızla 10 bin 429 doları gördü ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 10 bin 280 dolardan alınıp satılıyor.

12 Mart’taki “Kara Perşembe” çöküşünden beri giderek artan Bitcoin, birkaç haftadır 10 bin dolar direncinde takılı kalmış ve burayı aşmakta zorlanıyordu. Bu gece gelen hareket, lider kripto paranın bir süredir denediği fakat aşamadığı seviyeyi geçmesini sağladı. Şimdi Bitcoin’in önünde 10 bin 400 dolar direnci var ve burayı da güçlü bir şekilde kırması yeni zirveleri gündeme getirecek.

Bitcoin grafiği
Bitcoin grafiği

Bitcoin’in bu geceki yükselişinde ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının etkili olmuş olabileceği belirtiliyor. Fiyattaki ani hareket, Trump’ın basın toplantısından hemen sonra geldi. Göstericilere karşı orduyu göreve çağıran Trump, 200’e yakın askerin bu gece Washington’a konuşlandırılacağını söyledi. Ülkedeki protestolara müdahale için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini ilan eden Başkan konuşurken Beyaz Saray’ın önünden de patlama ve polis sireni sesleri geliyordu. Trump’ın açıklamaları esnasında Beyaz Saray’ın etrafının karıştığı da gelen bilgiler arasında.

Trump, Amerika’da yaşanan olayları “İç terör” olarak nitelendirdi ve “Valiler görevini yapmazsa ABD ordusunu konuşlandırıp sorunu çözeceğim.” dedi.

Bitcoin’in bu tür kriz anlarında birçok defa değer kazandığına şahit olundu. Özellikle geçtiğimiz yıl görülen ve bu sene tekrar su yüzüne çıkan ABD-Çin gerilimleri sırasında lider kripto para önemli yükselişler yaşamıştı.

BitMEX’te 136 milyon dolarlık tasfiye

Bitcoin’deki yükselişle beraber, düşüşe oynayan borsacılar kaybetti. Büyük türev borsası BitMEX’te son 24 saatte 136 milyon dolarlık short (kısa) pozisyon tasfiye edildi. Bunların 127 milyon dolarlık bölümü, yükselişin geldiği dakikalarda gerçekleşti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl