Bitcoin fiyatı ile altın arasında ‘güçlü bağlantı’ iddiası

Wall Street Journal'da yayınlanan bir makaleye göre Bitcoin'in fiyatı, geleneksel piyasalarla yüksek bir korelasyon içinde.

Dün yayınlanan bir Wall Street Journal makalesi, Bitcoin‘in geleneksel varlık piyasalarıyla korelasyonunun son günlerde yüksek olduğunu ileri sürüyor.

Araştırma şirketi Excalibur Pro’dan gelen verilerden alıntı yapan WSJ, en büyük kripto paranın son beş gün içinde altınla 0.84 oranında korelasyon içinde olduğunu belirtti. -1 ile 1 arasında değişen korelasyon değerleri, 1’e yaklaştıkça tam bir korelasyona işaret ediyor.

Dahası Bitcoin, ABD hisse senedi piyasasında volatilite göstergesi niteliğindeki bir endeks olan Chicago Opsiyon Borsası Volatilite Endeksi (VIX) ile 0.77’lik bir korelasyon içinde.

Bitcoin ve geleneksel piyasalar arasındaki korelasyonu ortaya koyan WSJ, ayrıca bunun neden oluştuğuna dair de birkaç açıklama sunuyor.

Grayscale Investments’ın tezgah üstü ETF’si Bitcoin Investment Trust’ın büyümesini örnekleyen WSJ’ye göre ilk açıklama kurumsal paranın kripto para alanına girmiş olması.

Makaleye göre tröstün ilk yılında yönetimi altında 51 milyon dolar vardı. 2017 yılının sonunda bu rakam yaklaşık 3.5 milyar dolara yükseldi. “Kripto para kışı” nedeniyle son rakam ise yaklaşık 900 milyon dolar.

WSJ’nin öne sürdüğü bir diğer faktör ise risk sermayesi yatırımları. Gazete, 2013 yılında Bitcoin ve Blockchain sektöründeki risk sermayesi yatırımının yaklaşık 96 milyon dolar olduğunu, 2016 yılında 500 milyon dolara, 2017 sonunda ise 2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Kripto para piyasasının dönüşümü sürüyor. Intercontinental Exchange’in kripto para platformu Bakkt yakın zamanda açılacak. Yatırım devi Fidelity Investments ayrı bir kripto para şirketi kurdu. Yale, Harvard ve Stanford Üniversitesi gibi büyük bağış gelirlerine sahip kurumlar da kripto paralara yatırım yapıyorlar.

Haber: Cointelegraph

→ BU GRAFİĞE GÖRE BITCOIN’İN HEDEFİ 300,000 DOLARIN ÖTESİNDE

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl