Bitcoin genç yatırım cüzdanları ikiye katlandı: Bu ne anlama geliyor?

Chainalysis verilerine göre, genç yatırım cüzdanlarının sayısı 2018 yılının Şubat ayından beri neredeyse ikiye katlanarak 2 milyon 25 bin 467'ye çıktı.

bitcoin

Son yapılan araştırmada zincir üstü veriler, Bitcoin piyasasına her geçen gün hızlanan bir biçimde yeni yatırımcıların geldiğini ve fiyatın yukarı yönlü baskılandığını gösteriyor.

CoinDesk’in Blokzincir analiz firması Chainalysis’den derlediği verilere göre; 1 ilâ 3 aylık olan ve çok nadir şekilde Bitcoin gönderen genç yatırım cüzdanlarının sayısı 2 milyon 25 bin 467’ye çıktı. Bu rakam 2018 yılının Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviye ve 6 ay önceki 1.162.632’lik rakamın neredeyse 2 katı…

“Yeni yatırımcı geliyor ve Bitcoin alıyor”

Bu konudaki büyüme eğrisi yılın ilk iki ayında çok daha düz iken Mart ayında yaşanan koronavirüs çöküşünden sonra adeta parabolik bir biçimde yükselişe geçti. Chainalysis ekonomisti Philip Gradwell bu durumla ilgili yaptığı açıklamada “Görünüşe göre piyasaya yeni insanlar giriyor ve bu kişiler Bitcoin alıp, gelecek yatırımı adına cüzdanlarında saklıyor” dedi.

Yatırımcıların 12 Mart tarihinde yaşanan yüzde 40’lık düşüşü fırsata çevirdikleri ve 4 bin dolar civarından Bitcoin almak için parayı adeta BTC’ye saçtıkları belirtildi. Konuyla ilgili olarak Gradwell, “Veriler Bitcoin için alım baskısının yükseldiğini gösteriyor ve uzun dönem için alımlar arttıkça arz müsaitliği de gittikçe azalıyor.” dedi.

En büyük kripto para yılbaşından bu yana bakıldığında yüzde 52’lik bir artış yaşadı ancak 2017’de ulaşılan 20 bin dolarlık seviye olan en yüksek rakamına oranla ise yaklaşık yarı yarıya düşmüş durumda…

Cüzdan artışı 2017’de rekor seviyede

Hatırlanacağı üzere, genç cüzdan sayısı BTC’nin 2 bin dolardan 20 bin dolara fırladığı 2017 senesinde 791 binden 2 milyona çıkmıştı. Şubat 2018’de ise ciddi bir düşüşle fiyat 6 bin dolara kadar gerilemesine rağmen yatırımcı ilgisi üst seviyede kalmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl