İsviçre bankasından Bitcoin’in gerçek değerini saptayan model

İsviçre merkezli SEBA Bank, Bitcoin'in gerçeğe uygun değerini ortaya koyduğu öne sürülen yeni bir model geliştirdi.

İsviçre merkezli bir banka olan Seba, Bitcoin’in gerçeğe uygun değerini belirlemek üzere yeni bir değerleme modeli oluşturdu. Buna göre, Bitcoin’in olması gereken fiyatı 10 bin 670 dolar.

Söz konusu model; ağ değeri, değişmezlik, para politikası ve para birimi tipi gibi faktörlere dayanıyor. Ağ değeri, kullanıcı sayısıyla hesaplanıyor. Şirket, benimsenmenin ne kadar büyük olursa değerin de o kadar yüksek olacağını vurguluyor. Değişmezlik ise ağ güvenliğini ölçüyor. Son iki faktör ise Blockchain’e bağlı kripto parayı karakterize ediyor. Bankaya göre, değerleme modeli tahminlerinin en hassas değişkenleri kullanıcı sayısı ve para politikası.

2018’de değerinin yarısına düştü, 2017’de 3 katına çıktı

Modelin ulaştığı sonuçtan hareketle bugün 9 bin 250 dolardan işlem gören Bitcoin’in gerçek değerinin yüzde 13 altında olduğu söylenebilir. Diğer yandan bu modele göre Bitcoin’in 2017 yılının Aralık ayında 20 bin dolara ulaştığı sırada olması gereken fiyatı 6 bin dolar civarındaydı. Bu rakam, lider kripto paranın 3000 dolara düştüğü 2018 yılının Aralık ayında da aynıydı.

Seba, Bitcoin’in değerlemesini yapmanın birtakım önemli zorlukları olduğunu kabul ediyor. Döviz piyasasında kullanılan değerleme modellerindeki değişkenler, Bitcoin’e uygulanamıyor. Şirket, kripto paralarda nakit akışı yokluğunun indirgenmiş nakit akışı modelinin kullanımını ortadan kaldırdığını, ayrıca kripto paraların emtiaların aksine soyut olduğunu ve maddi olmadığını belirtiyor. Son olarak Seba, kripto paraların herhangi bir ülkenin yasal parası olmadığından bunları destekleyecek ekonomileri bulunmadığı için geleneksel para birimleriyle karşılaştırılamayacağını kaydediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl