Alıcıların Bitcoin’e yatırdıkları dolar miktarında rekor

Piyasadaki tüm Bitcoin'lerin her birinin son kez hareket ettiği zamanki fiyatla çarpılmasıyla elde edilen Bitcoin'in Gerçekleşmiş Piyasa Değeri (Realized Cap), yeni bir rekor seviyeye ulaştı. 

bitcoin

Kripto paralara ilişkin veriler sağlayan Glassnode’a göre, Bitcoin’in Gerçekleşmiş Piyasa Değeri, 19 Haziran tarihinde tüm zamanların zirve noktasını geride bıraktı. Bu veri, bir bakıma son dönemde kripto para piyasasına çok sayıda yeni yatırımcı girdiğini doğruluyor.

Glassnode’un konu hakkındaki açıklamasında şöyle denildi:

“Bitcoin’in Gerçekleşmiş Piyasa Değeri, tüm zamanların en üst noktasını geçti ve 106.63 milyar dolar ile Mart ayındaki Kara Perşembe çöküşünden önce ulaşılan rekoru kırdı”

Gerçekleşmiş Piyasa Değeri, piyasadaki tüm Bitcoin’lerin her birinin son kez hareket ettiği zamanki fiyatla çarpılmasıyla elde edilen bir hesaplama şekli. Örnek vermek gerekirse, son hareket zamanı 26 Haziran 2019 olan 1 BTC’nin değeri 14 bin dolar olarak alınır. Çünkü o gün BTC’nin fiyatı 14 bin dolardı.

Kaynak: Glassnode

Teknik analist Luke Martin, bu tablodan hareketle “Fiyat henüz değil ama insanların inancı orada!” yorumunu yaptı.

Son olarak Bitcoin’in fiyatı, Gerçekleşmiş Piyasa Değeri’nin Şubat’ta bir rekor seviyeye yükselmesini takiben Mart ayında büyük bir geri çekilme yaşamıştı. Bu geri çekilme, küresel piyasalarda salgının etkisiyle görülen sert düşüşlerle birlikte gelmişti.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9476 dolardan el değiştiriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl