Kısa vadeciler kaçınca Bitcoin yükselmeye başlar: Glassnode analizi

Bitcoin, mart ayında yakaladığı tarihi zirve olan 73 bin dolardan, 57 bin doların altına kadar gerilerken, analiz platformu Glassnode ise "zayıf eller"e vurgu yaptı ve en büyük kripto paranın özellikle bu tarz yatırımcıların piyasadan çekilmesinin ardından yükselişe geçtiğini belirtti.

Bitcoin ATH seviyesinden %20’den fazla düşüş yaşarken, bu gidişatın nereye kadar süreceği de merak konusu oluyor. Zincir üstü veri platformu Glassnode’un analizine göre ise burada takip edilmesi gereken en önemli unsur “zayıf eller” olarak da bilinen kısa vadeli yatırımcıların hareketleri olabilir.

“Dip seviyedeki kaçışlardan sonra yükseliş başlıyor”

Son raporunda Bitcoin’in, yatırımcıyı 73 bin dolar seviyesinde bir coşku durumuna getirdiğini ancak düşüşlerin başlamasından sonra bu psikolojik bakış açısının soğumaya başladığı kaydedildi. Döngü içerisindeki kısa vadeli dip seviyelerin örnek alınması durumunda önemli sonuçlar çıktığını belirten Glassnode raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Boğa sezonlarında, realize edilmemiş kâr oranı Bitcoin’in piyasa değerinin yarısını geçerse bu bir coşku dönemi olarak kabul edilir. Yatırımcılar bu seviyeye eriştiklerinde piyasada mutlaka bir düzeltme beklenir. İşte bu düzeltmelerde kısa vadeli yatırımcıların hareketleri mercek altına alınır. Bir aylık hatta bir haftalık hesaplar dahi, kayıplarını kabul edip satışlara başladığında veya piyasadan kaçmaya başladığında Bitcoin fiyatı genelde tırmanışa geçer”

“Kısa vadeli satışları tepeye ulaşınca geri dönüş gelir”

ABD medyasından Decrypt’e konuşan bir başka analiz firması Flipside Crypto’da çalışan Carlos Mercado da benzer bir duruma vurgu yaptı ve şunları söyledi:

“Kısa vadeli yatırımcıların satışlarının zirve yaptığı dönemlerde genelde piyasa dibi bulmuş olur. Bu anlamda Glassnode’un yorumunu doğru buluyorum. MVRV oranı 1.0 ve 0.9 olduğunda, Bitcoin’in yeniden geri dönüş şansı ortaya çıkar”

Bitcoin’deki bir fiyat metriği olan “Market Value to Realized Value”ın kısaltması olan MVRV, mevcut piyasa değerinin (Bitcoin’in anlık piyasa fiyatının), Bitcoin’in gerçekleşen değerine (tüm Bitcoin’in alındığı ortalama maliyete) oranını gösterir. Dolayısıyla MVRV, aşırı alım ya da satış seviyelerinin de tahmin edilmesine yardımcı olur.

MVRV’nin yüksek olması, mevcut piyasa değerinin gerçekleşen değere göre fazla şişirildiğini; düşük olması ise, Bitcoin’in mevcut fiyatının gerçek değerinin altında olduğunu ve bir alım fırsatı yaratabileceğini gösterebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl