Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Glassnode: Bitcoin, boğa piyasasına daha yeni giriyor

Veri analiz şirketi Glassnode'a göre, Bitcoin fiyatı 18 bin doların üzerinde olmasına rağmen boğa piyasasına henüz yeni giriliyor.

Veri analiz şirketi Glassnode, uzun ve kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının hareketlerini inceleyen detaylı bir araştırma yayınladı. Veriler ise, genelde boğa piyasasında kâr alma amaçlı BTC arzını düşüren uzun vadeli yatırımcıların bu harekete yavaş da olsa başladıklarını gösterirken, Glassnode konuyla ilgili “Muhtemelen şu anda boğa piyasasının erken dönemindeyiz” yorumunu yapıyor.

Zincir üstü hareketleri değerlendirmek için uzun (LTH) ve kısa (STH) vadeli yatırımcı kitlesinin ayrıştırılması gerektiği savunulan Glassnode çalışmasında, trader’ların kısa vadede kâr almak için uğraştıkları belirtilirken uzun vadeli yatırımcının ise çok daha az hareket ettiği ve bazen boğa piyasasında elindeki BTC arzını düşürdüğü belirtildi.

“Bu iki tip yatırımcının elinde tuttuğu Bitcoin miktarını analiz eden yeni bir metodoljiyi sizlere tanıtıyoruz” denilen incelemede, daha önce UTXO yani harcanmamış işlem çıktılarının harcanma eşiği olarak 155 günün belirlendiği ve UTXO’ları 155 günden fazla tutanlara uzun vadeli hodler, daha kısa tutanlara ise kısa vadeli trader denildiği yazıldı. Yeni çalışmada ise araştırmanın bir adım öteye götürüldüğü belirtilerek UTXO’lara bakmak yerine artık cüzdanlarda tutulan arzın göz önüne alındığı aktarıldı:

“Yatırımcının sınıfını belirlemek için yukarıda belirtilen 155 günlük süreyi baz aldık ve BTC’nin satın alınmasından itibaren 155 günden fazla bir zaman geçerse yatırımcıyı LTH olarak sınıflandırdık. Bununla birlikte 177 günü geçen yatırımcı da yüzde 90 oranda LTH kalmayı başarıyor. Dolayısıyla LTH olup da ölçümleri aniden bozan kısıtlı kitle de kaideyi bozmuyor.

Not: Gerçek uzun vadeli yatırımcı davranış biçimini anlamak için borsalarda tutulan BTC arzı analizin dışında tutulmuştur”

Uzun vadeli yatırımcı arzı ne durumda?

Haberin yazıldığı anlarda LTH (UZUN VADELİ YATIRIMCI) arzı 12.3 milyon BTC civarında ve bu rakam dolaşımdaki arzın yüzde 66’sına tekabül ediyor.

Kâr alımları başladı: Boğa geliyor

Araştırmaya göre ise uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan BTC miktarı, Bitcoin’in tarihi boyunca düzenli bir model izledi ve bu durum şu anda da devam ediyor. Bu tür yatırımcı özellikle boğa piyasasında kârını almaktan çekinmiyor. Dolayısıyla LTH arzı, boğa piyasasında düşüyor.

Ve yine haberin yazıldığı dakikalarda görülüyor ki, LTH’lerin elinde bulunan arz düşmeye başladı. Bu da aslında yeni bir boğa piyasasında girilmekte olduğunun göstergesi…

İncelemede 4. grafiğin LTH arzının aylık olarak nasıl değiştiğinin göstergesi olduğu belirtilirken, bunun BTC döngülerine göre hareket ettiği belirtildi:

“Grafik çok net olarak, uzun vadeli yatırımcıların zincir üstü hareketlerinde, ayı piyasasında biriktirme, boğa piyasasında ise elden çıkarma olduğunu gösteriyor”

3. grafikte ise uzun vadeli yatırımcı olup olmadığı bilinmediği için, sadece elde tutulan coin’lerin değil, aynı zamanda kaybedilmiş olan coin’lerin de gösterildiği kaydedildi:

“Ancak LTH pozisyonlarının değişimi, LTH arzındaki 30 günlük değişiklikleri hesapladığı ve gösterdiği için için kayıp coin’lerin verilere müdahalesini ortadan kaldırıyor.

Şu anda, fiyat artışı kaynaklı olarak BTC hodler’larının ellerindeki BTC’lerde aşağı yönlü bir hareket görüyoruz ve bu durum daha önceki döngülerden farklı değil. Dolayısıyla şu anda, muhtemelen bir boğa piyasasının erken dönemlerindeyiz”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl