Rekor seviyede Bitcoin kişisel cüzdanlara çekiliyor: Zamanı boğa işareti mi?

FTX borsasının iflası ve yaşananlar kripto para dünyasında paniğe yol açarken, Glassnode'un verilerine göre rekor seviyede Bitcoin kişisel cüzdanlara çekiliyor. Geçmişte benzer durumların yaşandığı dönemler ise önemli bir mesaj veriyor.

FTX borsasının çöküşü kripto para ekosisteminde tarihi günler yaşanmasına sebep olurken, Binance CEO’su CZ’nin açıklamaları da diğer borsalar hakkında bir FUD oluşturdu. Yaşanan panik, önemli sayıda yatırımcının kripto paralarını borsalardan hafta sonu çekmeleriyle sonuçlanırken zincir üstü veri platformu Glassnode ise ilginç veriler sundu.

Sadece 3 kez görüldü ama…

Glassnode’un verilerine göre Bitcoin için de benzer bir durum söz konusu ve yatırımcılar tarihi seviyelerde Bitcoin’i kişisel cüzdanlarına çekmeye başladı. Oran aylık 106 bin BTC’ye ulaşırken, Glassnode bu durumun daha önce sadece 3 kez görüldüğünü belirtti.

Şirketin verdiği bilgiye göre benzer şekilde çekimler Nisan 2020, Kasım 2020 ve Haziran/Temmuz 2022 dönemlerinde görüldü.

Hatırlanacağı üzere Nisan 2020’den sadece 1 ay önce Mart ayında Bitcoin ve kripto paralar koronavirüs pandemisi sebebiyle tarihi düşüşler yaşamıştı. Sadece birkaç ay sonra “DeFi yazı” olarak akıllarda kalan süreç yaşanırken, Kasım 2020 de Aralık ayında başlayan büyük rallinin hemen öncesine denk gelmişti.

Haziran/Temmuz 2022 dönemi ise özellikle Terra LUNA çöküşünün tetiklediği büyük bir düşüş dönemine işaret ediyor.

Sonuç olarak Nisan/Kasım 2020 döneminden sonra büyük bir boğa rallisinin görülmesi, benzer bir durumun Haziran/Temmuz 2022 ve belki de Ekim 2022’den sonra görülme ihtimalini akıllara getiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl