2023’te güçlü kalan Bitcoin son dönemde yoruldu: Glassnode raporu

Bitcoin 44.500 dolar seviyesine yaklaştıktan sonra 40.000 dolara kadar sert bir iniş yalarken, Glassnode ise bu durumu son dönemdeki sert yükselişin getirdiği yorgunluk olarak tanımladı. Yazılan raporda, son yaşanan düzeltme hareketinin Bitcoin'in bu sene gördüğü 3 en büyük düşüş olduğu ifade edildi.

Zincir üstü veri takip platformu Glassnode, Bitcoin’in son dönemdeki sert hareketlerini değerlendirdiği bir rapor yayımladı. Senenin en yüksek seviyesi olan 44.500 dolar alanında bir direnç ile karşılaşıldığı belirtilirken, buradan gelen düzeltme hareketinin de yılın en büyük 3. düşüşü olduğu bilgisi verildi.

“Kısa vadeciler kâr aldı, yorgunluk yaşandı”

Kısa vadeli yatırımcı grubunun son haftalardaki çıkışları kâr alarak değerlendirdiği belirtilen raporda bu yatırımcı grubuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

“Kısa vadeli yatırımcılar, ekim ayı rallisinden itibaren borsalara çok fazla BTC gönderdiler. 44 bin doların üzerine giden rallide çok fazla kâr alımı yaşandı. Bu yatırımcı grubu, likidite talebinden yararlanarak kârlarını aldılar. Rallinin sonunda muhtemel bir talep doygunluğunun emareleri gözüktü. Bunu yorgunluk olarak da yorumlayabiliriz”

“Mayer Multiple da direnç noktasını gösteriyor”

Bitcoin’in fiyat hareketlerinde dikkat edilen en popüler modellerden biri olan Mayer Multiple’da da önceki döngülerde olduğu gibi direnç noktasına yaklaşıldığının görüldüğü belirtilen raporda ayrıca, 1.47 seviyesine de yaklaşık 33.5 ay sonra ilk kez ulaşıldığı yazıldı:

“Geçmişe bakıldığında aşırı alım ve aşırı satış bölgelerinin Mayer Multiple’da sırasıyla 2.4’ü aştığı ya da 0.8’in altına düştüğü görülüyor. Bu metrikte rakam şu anda 1.47 seviyesinde bulunuyor. Bu da önceki döngülerde, hatta kasım 2021 zirvesinde olduğu gibi direnç noktasında olduğumuzun bir göstergesi… Bu seviye, 33.5 ay sonra ilk kez aşıldı. 2013-2016 döneminden bu yana geçen en uzun süreydi. Bu da aslında 2021-2022 ayı sezonunun ne kadar sert olduğunun bir göstergisidir”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl