Bitcoin’de yorgunluk ve ilgisizlik tarihi seviyede: Glassnode raporu

Zincir üstü veri platformu Glassnode, son raporunda Bitcoin piyasasında yorgunluk ve ilgisizliğin tarihi seviyelerde olduğunu belirtti. Bu durumun zirve yaptığı yerin ise 29 bin ilâ 30 bin dolar aralığı olduğu ifade edildi.

bitcoin (31)

Glassnode şirketi son raporunda Bitcoin’deki volatilitenin düşüklüğüne değindi. Son dönemde Bitcoin piyasasına giren paranın, tarihin en düşük seviyelerinden birinde olduğunu dile getiren şirket, zincir üstü verilerin en önemli metriklerinden biri olarak gösterdiği Gerçekleşmiş Piyasa Değeri’nin de (Realized Cap) sene başından bu yana neredeyse hiç kıpırdamadığını ve aynı seviyede dolaştığını belirtti.

“Kısa vadeciler alım yapıyor”

Gerçekleşmiş Piyasa Değeri’ni uzun dönemli ve kısa vadeli yatırımcılar olarak ikiye ayırdıklarını belirten Glassnode analistleri, sene başından bu yana kısa vadeli yatırımcıların tuttukları değerin 22 milyar dolar arttığını ancak uzun vadeli yatırımcıların tuttukları varlık değerinin ise 21 milyar dolar azaldığını belirttiler.

Glassnode’un konuyla ilgili açıklamasında şu değerlendirme yapıldı:

“Kısa vadeli yatırımcılar piyasayı yukarıya taşıyor. Ortalama maliyeti de artırıyorlar. 1. çeyrekte 24 bin dolar seviyesinde alınan coin’ler, uzun dönemli yatırımcı statüsüne girmeye başladılar. Kısa vadelilerin maliyet temeli sene başından bu yana %59 arttı ve şu anda 28.6 bin dolar seviyesinde bulunuyor. Uzun vadelilerin ise çok daha alt seviye olan 20.3 bin dolarda yer alıyor”

“İnanç güçlü kalmaya devam ediyor”

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıların ellerindeki BTC sayısının yeni rekor kırdığı belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Uzun vadeli yatırımcıların ellerindeki coin arzı her geçen gün artıyor. Bu sayı son olarak 14.6 milyon adet BTC ile rekor kırdı. Kısa vadecilerdeki BTC sayısı ise tüm zamanların en düşük seviyesi olan 2.56 milyon BTC’ye düştü. Bu durum, Bitcoin yatırımcılarının büyük kısmının en büyük kriptoya olan inancının hala güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl