Kripto para akımının godfather’ı Bitcoin’den çok daha iddialı bir projeyle geri döndü

Kripto para akımının godfather'ı olarak bilinen David Chaum, Bitcoin'den çok daha iddialı bir proje geliştirdi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre kripto para akımının ‘godfather’ı, Bitcoin’in en büyük eksikliğine odaklanan bir planla geri döndü: hız.

Bitcoin henüz piyasaya sürülmeden 10 yıl önce kendi dijital parasını yapan David Chaum, dijital paranın neredeyse fiziksel para kadar hızlı bir şekilde işlem görmesini sağlayacağını öne sürdüğü yeni bir platform açıyor.

Chaum, Elixxir adını verdiği projesini, Singapur’da düzenlenen Blockchain konferansı Consensus’da tanıttı. Chaum, Bitcoin’in mevcut kapasitesinden kat be kat fazla bir şekilde Elixxir’in binlerce işlemi bir saniyede işleyebileceğini söyledi.

Hız konusu, Bitcoin ve kripto paraların yaygın bir şekilde benimsenmesinin önünde büyük bir engel. Bitcoin, şu anda saniyede 7 işlem gerçekleştirebiliyor. Bu problem, Bitcoin’in dijital bir dolardan çok dijital altın olarak konumlanmasına yol açtı.

63 yaşındaki Chaum, 1980’lerin başında yüksek lisans öğrencisi olduğundan beri dijital para fikri üzerinde çalışıyor. DigiCash ile birlikte 1990’larda çığır açmaya yaklaştı ancak beklediği başarıyı elde edemedi.

Chaum, “Doğruyu söylemek gerekirse DigiCash’i icat ettiğimde onu kullanma şansı yoktu. İnsanlar internetin ne olduğunu bile bilmiyorlardı.” diyor.

Chaum, Elixxir’in verilerin merkezsiz bir ağda işlenme, kayıt ve saklanma şeklini değiştirdiğini söyledi.

Örneğin Bitcoin ağında işlemler, birbirine bağlanmış bloklar olarak adlandırılan gruplar halinde işlenir. İşlem geçmişinin tamamı, ağdaki her bilgisayar tarafından sürekli olarak güncelleştirilen bir defterde saklanır. Bu süreçte Bitcoin madencileriyse doğru bloku ilk bulan olmak için yarışır. Bir katılımcı yarışmayı kazanır, bloku işler ve yeni oluşturulan Bitcoin ödülünü toplar.

Elixxir ise bunu tersine çevirir. Bloklar önce üretilir ve işlemler kaydedildikçe doldurulur. Bu işlem süresini büyük ölçüde azaltır.

Chaum’un sistemi, herhangi bir zamanda üreticilerin sayısını sınırlandırarak teoride Bitcoin ağından daha az merkezsiz görünüyor.

Chaum, bu yeni sistemde blokların gerçek işlemleri içermediğini, ayrıca dijital cüzdanlara da bağlı olmadığını, sonuç olarak daha az bilgi işleyen ve depolayan bir ağ ortaya çıktığını, bunun güvenlik açıklarının yanı sıra ağı çalıştırmak için gereken enerjiyi azalttığını söylüyor.

Daha büyük bir hesaplama gücüne sahip olan madencileri ödüllendiren Bitcoin’den farklı olarak Elixxir, üreticilere eşit davranacak. Bu sistem, teoride Bitcoin’i yüklü miktarda enerji tüketen bir ağ haline getiren bilgisayar çipleri savaşını ortadan kaldırıyor.

Chaum, Elixxir’in geliştiricilerin platformu geliştirmesine imkan vermek için Bitcoin gibi açık kaynaklı bir proje olarak piyasaya sürüleceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Cumali Cevapla

    Bir bu eksikti, millet bankalara parasını yatırmaya korkar oldu dünya çapında iç dış ekonomik politikaların düzensiz işlemesi sonucu, neyde kalsak birikimimizi nasıl korusak derdinde.

    Ben ilk fırsatta bu oluşumun kripto paraları ve ona bağlı borsaları karşısına alıpta öne geçiceğini düşünmüyorum sonuçta bitcoin çıktığı günden beri onu anlamak için neymiş, nasılmış, nasıl kazanç elde edilirmiş diye öğrenene kadar bir üniversite bölümü bitirecek kadar video, makale üretildi. Hala da teoriler vs üzerine üretiliyor.