Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin Gold nedir ve bildiğimiz Bitcoin’den farkı ne?

Son zamanlarda “Bitcoin Gold” adında bir şey duymuş olabilirsiniz. Bitcoin Gold nedir, bu bir Bitcoin mi yoksa bambaşka bir girişim mi? Bitcoin sahipleri hard fork sırasında bunu kolaylıkla alabilecekler mi? Öğrenmek için okumaya devam edin. Digital Equipment Corporation (DEC) adlı şirketin kurucusu ve CEO’su Ken Olsan, zamanında, “Herhangi bir insanın evinde bir bilgisayar istemesi için hiçbir nedeni yok” demişti. Ne yazık ki zaman ve evrim, kimseyi beklemiyor ve çağa ayak uyduramayanları ölüme maruz bırakıyor. Mikrobilgisayarlar piyasayı devraldı ve DEC’in mini...

Son zamanlarda “Bitcoin Gold” adında bir şey duymuş olabilirsiniz. Bitcoin Gold nedir, bu bir Bitcoin mi yoksa bambaşka bir girişim mi? Bitcoin sahipleri hard fork sırasında bunu kolaylıkla alabilecekler mi? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Digital Equipment Corporation (DEC) adlı şirketin kurucusu ve CEO’su Ken Olsan, zamanında, “Herhangi bir insanın evinde bir bilgisayar istemesi için hiçbir nedeni yok” demişti.

Ne yazık ki zaman ve evrim, kimseyi beklemiyor ve çağa ayak uyduramayanları ölüme maruz bırakıyor. Mikrobilgisayarlar piyasayı devraldı ve DEC’in mini bilgisayarlarını sildi. 1998 yılında DEC, Compaq tarafından satın aldı. Compaq ise ilerleyen yıllarda Hewlett-Packard (HP) tarafından…

Dijital para birimlerinde de bunun gibi önemli radikal değişikler göreceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla herkesin nasıl çalıştığına ve nasıl kullanılacağına dair bir fikri olması önemlidir.

Bu yazıda 25 Ekim’de başlatılması beklenen Bitcoin Gold (BTG) hakkında bilgi vereceğiz.

Diğer hard forklarda olduğu gibi eğer BTG’nin başlatılacağı sırada Bitcoin sahibiyseniz, Bitcoin’inizi size Bitcoin Gold vereceğini duyuran borsalarda ya da private key’inizin sizin kontrolünüzde olduğu cüzdanlarda tutarsanız büyük ihtimalle Bitcoin bakiyenize eş değer oranda BTG sahibi olacaksınız. Büyük ihtimalle diyoruz çünkü belli başlı borsaların ve cüzdanların hiçbiri henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

Bitcoin Gold, 2017 yılının Temmuz ayında duyuruldu ancak pek dikkat çekmedi.

Bildiğimiz Bitcoin’den farkı ne?

Bitcoin Gold’un bildiğimiz Bitcoin’den en büyük farkı madencilik algoritmasında yatıyor. BTG’nin madencilik algoritması, Zcash tarafından da kullanılan Equihash…

Equihash, Lüksemburg Üniversitesi’ndeki kriptografi uzmanları Alex Biryukov ve Dmitry Khovratovich tarafından tasarlandı. Bu madencilik algoritması, madenciliğin merkezileşmesinin önüne geçiyor. Bu sorun, Bitcoin’de her geçen gün giderek artıyor. Zorlaşan madencilik, madenciliği büyük şirketlerin tekeline bırakıyor. Nihayetinde BTG, madencilik algoritması sayesinde blok üretmek için büyük maden işletmelerinin desteğine ihtiyaç duymayacak ve BTG madenciliği GPU’larla yapılacak.

Bitcoin Gold çok kazandıracak mı?

Bu net değil. Piyasaya kalmış bir konu. Biraz da borsaların ve madencilerin vereceği desteğe bağlı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

 1. Mhavuz Cevapla

  Merhabalar,
  Hardforka günler kaldı. Sizden BTC GOLD’u destekleyeceğini bildiğiniz cüzdan ve borsalarla ilgili de güncel bir haber bekliyoruz.
  Emeğinize sağlık.

  1. Burak Köse Cevapla

   Teşekkürler… Gelişme oldukça bilgilendirmeye gayret edeceğiz.

  2. GokhanGunes Cevapla

   Merhaba,
   Paribu ve btcturk hesaplarında bulunan BTC kadar BTG vereceğini internet siteleri üzerinden yayınladılar.