Eski Goldman Sachs yöneticisinden küresel yıkım senaryosu ve Bitcoin yorumu

Goldman Sachs'ın eski serbest yatırım fonu yöneticisi olan Raoul Pal, küresel ekonominin ana hatlarının çalışmayı durdurduğunu ve tüm sistemin kaybedilme riski ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Hisse senetleri, petrol ve HYG'deki tüm kısa pozisyonlarını kapattığını açıklayan Pal, şu anda tüm varlığını dolar ve Bitcoin'de tuttuğunu ifade etti.

pal

Eski Goldman Sachs serbest yatırım fonu yöneticisi Raoul Pal, küresel ekonominin geleceği ve Bitcoin ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Pal, sosyal medyada viral hâle gelen açıklamalarında, merkez bankası bilançolarının hiç hayal edilemeyecek seviyelerde patlayacağını ve şu anda tüm sistemi kaybetme riskiyle karşı karşıya olunduğunu ileri sürüyor.

“Dolar sistemi risk altında”

Pal, “Hisse senetleri, petrol ve HYG’deki tüm kısa pozisyonları kapattım ve bir süre önce tahvilleri de kapattım. Şimdi yüzde 100, bir yıkım aracı olan ABD Doları’na odaklandım. Yetki gücünün, piyasada olup bitenleri anladığını ve onlara müdahale edebileceğini sanmıyorum. Tek tek kapanıyorlar. Global ekonominin ana hatları çalışmayı durdurdu ve tüm likidite ortadan kalktı. Sonuç olarak hayatımızda hiç görmediğimiz miktarda dolar için büyük bir mücadele olacak. ABD piyasalarına bu şekilde para döküldüğünü en son 1930’larda görmüştük, bu da altın karşısında beklendiği gibi bir devalüasyona sebep olmuştu. Her zaman söylediğim gibi bu kez dolar sistemi risk altında. Ve doların zayıflığıyla değil, gücüyle çökecek. Bunu durduracak herhangi bir mekanizma görmüyorum. Petrol fiyatının birkaç hafta içinde 22 dolara düşmesi fon piyasalarının kaldıramayacağı bir yük. Dünya resmen kapanmaya doğru giderken ortada yeterli miktarda dolar yok. Bu durumu hafifletecek bir mekanizma yok. İhtiyaç olan 15 trilyon doları dışarıdan bir kaynakla ABD’ye sokmanın hiçbir yolu yok. ” diyor.

“Hayal bile edilemeyecek bir küresel kriz…”

Eski fon yöneticisi, açıklamalarının devamında, bu durumun gelişen piyasalar, küresel ekonomiler ve bankacılık sistemleri için gerçekten kötü olacağını ifade ediyor. Pal, “Tüm bunların sonunda sıfırdan yeni bir sistem yaratmamız gerekecek. Global merkez bankaları aslında bize bunu uzun zamandır söylüyor. Çökmesi zaman alacak ve merkez bankası bilançoları hiç hayal edilmeyecek seviyelerde patlayacak. Bu mükemmel fırtınayı biz yarattık. Bunu durdurmamız için elimizdeki her şeyi alacak olan, hayal bile edilemeyecek bir küresel finans, ekonomi ve muhtemelen insanlık krizi… Bunun mümkün olduğundan emin değilim. Birkaç beklenmedik sonuç da hesaplayıp en iyisini umut etmeliyiz.” yorumunu yapıyor.

Global Macro Investor’ın kurucusu ve CEO’su son olarak tüm varlığını Bitcoin ile dolarda tuttuğunu, Bitcoin’lerin ekleme yapmaya devam ettiğini belirtti ve daha sonra şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de ne kadar iyimser olduğumu ifade edemiyorum. Şu anda tüm sistemi kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Onu kurtarmanın bir yolunu bulacaklar ama tüm güven yitirildi.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl