Bitcoin milyarderlerinden Goldman Sachs’a büyük tepki

Bitcoin milyarderleri ve aynı zamanda kripto para borsası Gemini'nin kurucu ortakları Tyler ile Cameron Winklevoss, Goldman Sachs'ın Bitcoin yorumlarına sert çıktı.

Bitcoin haberleri goldman sachs

Yatırım devi Goldman Sachs, Bitcoin hakkında merakla beklenen yatırımcı raporunu tamamladı. Şirket, en büyük kripto paranın ve dijital varlıkların, kurumsal ilginin artışına rağmen uygun bir yatırım aracı olarak görülmediğini belirtti.

Goldman Sachs, BTC’nin bir varlık sınıfı olmadığını, çünkü tahvillerdeki gibi nakit akışı sağlayamadığı yorumunu yaptı. Analistlere göre; BTC’ye karşı duran birçok faktör bulunuyor:

  • Ekonomik büyümeyle birlikte kazanç üretemiyor
  • Enflasyona karşı korunaklı bir varlık olması konusunda kendisini kanıtlayamadı
  • Dark Web ve para aklama konularında kullanılıyor

Kripto para borsası Gemini’nin kurucu ortakları ise konuyla ilgili hemen Goldman Sachs’a cevap verdi. Tyler Winklevoss, dev yatırım şirketinin, sermayenin yasa dışı işlemlerde kullanılması konusunda ahlaki bir yapıya sahip olmayabileceğini belirtti.

Goldman Sachs’a “para aklama” hatırlatması

Tyler Winklevoss, tweet’i şöyleydi:

Goldman Sachs: 2019 yılında yasa dışı elde edilen varlıklardan 2,8 milyar dolarlık Bitcoin borsalara aktarıldı.

Eğlenceli gerçek: Goldman Sachs 1MDB skandalıyla 2012-2013 arasında 6 milyar dolarlık para aklanmasına katkıda bulundu.

Çifte standart yok mu?

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından geçen yıl yayınlanan bir rapora göre, bankalar kara para aklama endüstrisinin yoluna adeta ışık tutuyor. Cameron Winklevoss da Bitcoin’in bir emtia değerine sahip olduğunu ve araştırmacıların artık zamana ayak uydurmaları gerektiğini belirtiyor.

Cameron Winklevoss’un yorumu şu şekildeydi:

Hey Goldman Sachs! 2014 yılı aradı biraz önce ve o dönemin konuşma kayıtlarını istedi. Bitcoin 2015’te CFTC tarafından bir emtia olarak kabul edildi. Sonuç olarak, BTC fiyatı arz ve talebe göre değişen bir varlık. Altın gibi… Petrol gibi… O bir emtia…

Winklevoss’lardan art arda mesajlar

Ancak blockchain ve kripto teknolojisi için küresel regülasyonlar konusunda sert birer savunucu olan Winklevoss kardeşler bu mesajlarla da durmadı.

İşte Winklevoss ikizlerinin üst üste gönderdiği tweet’ler…

Tyler Winklevoss:

Goldman Sachs: Müşterilerimizin yatırım portföyleri için Bitcoin’i önermiyoruz

Google Çeviri: Biz müşterilerimizin Bitcoin alarak, bize ihtiyaçları olmadığını anlamalarını istemiyoruz

Cameron Winklevoss:

Paul Tudor Jones, Bitcoin almak için kurumundan onay beklemiyor. Siz de böyle yapmalısınız. Kendi araştırmanızı yapın, kararlarınızı kendiniz alın ve grup düşüncesinden kaçının

Tyler Winklevoss:

Goldman Sachs ya da başka bir deyişle bankalar ya da başka bir deyişle Wall Street, Bitcoin alamıyor (ya da almak istemiyor) Bence sorun yok. Çünkü herkes alıyor.

Cameron Winklevoss:

Bitcoin tahviller gibi nakit akışı yaratmaz. Çünkü onlar tahvil ve gökyüzü de mavi.

Goldman Sachs raporu ayrıca ekonomiyi bir bütün olarak ele alıyor ve küresel piyasaların dibe vurduğunu ve daha aşağıya gitmeyeceğini belirterek bir ‘buhran’ döneminin olmayacağını savunuyor ancak firma analistleri, düzelme yolunda hala ciddi belirsizlikler olduğunu ve işlerini kaybeden insanların geri dönüp dönemeyeceğinin belli olmadığını belirtiyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl