Glassnode verilerinde endişelendiren görünüm: “Bitcoin ‘bearish’ bölgeye girebilir”

Kripto para analiz şirketi Glassnode, Bitcoin blok zincirinin genel durumunu gösteren GNI endeksinin önemli ölçüde düştüğünü, gerilemenin sürmesi halinde "bearish" bölgesine doğru bir geri çekilmenin yaşanabileceğini bildirdi.

Glassnode verileri Bitcoin’in kısa vadede beklenen performansı göstermemesi durumunda fiyatın düşüş bölgesine girebileceğini gösteriyor.

Bitcoin blok zincirinin genel durumunu tanımlayan GNI endeksi bu hafta 60’a düştü. Bu durum, haftalık bazda yüzde 17.8’lik bir düşüşü temsil ediyor. BTC fiyatının 9 bin dolar seviyesinin altına düşmesiyle birlikte böyle bir veri elde edilmesi de dikkat çekici.

Analiz şirketi, konuyla ilgili paylaşımında, “GNI bu hafta 13 puan düştü ve artık BTC 10 bin dolar direncini test etmiyor. Eğer BTC zincir-içi hareketleri ve piyasanın genel durumu gerilemeye devam ederse, ‘ayı bölgesine’ doğru bir geri çekilme yaşayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin fiyatı, varlığın temellerinden ciddi şekilde sapabilir ve blok-içi aktivitenin artması demek bir boğa koşusunun habercisi olabilir. Aynı şekilde bunun tersi de olabilir ve azalan Blockhain ölçümleriyle birlikte fiyat azalmaya meyilli duruma gelir. Yukarıda belirtilen endeks, Bitcoin’in temel özelliklerinin ne kadar güçlü olduğunu belirlemek için ağ sağlığı ve likidite gibi ölçümleri dikkate alıyor.

20 puanlık düşüşle aslında bu değerler de darbe almış görünüyor. Glassnode ise bu durumu, azalan ekonomik hareketlilik, BTC fiyatının son dip yapışı ve azalan biriktirme hareketlerine bağlıyor.

Zincir üzerindeki temelleri, yaygın fiyat trendiyle birleştiren GNI göstergesi, al-satçıların ve yatırımcıların, Bitcoin’in bir sonraki hareketinin nasıl olacağını belirlemelerini kolaylaştırıyor. Glassnode önümüzdeki birkaç hafta içinde, temeller düzelmezse Bitcoin’in düşüş bölgesine girebileceğini belirtiyor. Bu noktada şirket, özellikle 3. blok ödülü yarılanmasının ardından böyle bir düşüş döneminin beklendiğini de vurguluyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl