Türkiye’deki kripto para dolandırıcılığı operasyonunda 30 kişiye gözaltı

Türk Polisi, 16 ilde eş zamanlı olarak düzenlediği operasyonla bir kripto para dolandırıcılığı çetesinden 30 kişiyi gözaltına aldı.

Hürriyet’te yer alan habere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Türkiye’de kripto para dolandırıcılarına yönelik olarak 16 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında 30 kişi gözaltına alındı. Polisler, gözaltına alınan kişilerin piramit yapı sistemi yoluyla sisteme dahil olanları yüksek kazanç vaadi ile kandırarak kripto paralarını ele geçirdiğini tespit etti.

Operasyonun ardından sisteme kayıtlı 40 bin kişinin olduğu belirlendi. Vatandaşların şimdiye dek 1 milyon 200 bin TL haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı. Bu miktarın yapılan incelemelerin ardından daha da artması bekleniyor.

Gözaltına alınanlar arasında sistemin yöneticisi konumunda bulunan Rus uyruklu Sergey Mavrodi ile birlikte 2 yabancı uyruklu isim daha var.

Operasyon yapılan adreslerde örgüte ait çok sayıda elektronik cihaz ele geçirildi. Bunlar arasında 31 adet dizüstü bilgisayar, 42 adet cep telefonu, 25 adet USB bellek, 12 adet sabit disk, 12 adet hafıza kartı, 49 adet SIM kart, 8 adet CD ve 8 adet harici disk yer alıyor.

Emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen 30 kişiden sistemin tepesinde yer alan 7 kişi tutuklandı. Kalan 23 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Bu arada ay başında polisler kripto paralarla ilgili bir başka dolandırıcılık çetesine de operasyon yapmıştı. 16 bin kişiden 1 milyar TL’lik vurgun yaptığı ortaya çıkan Turcoin‘in yöneticiler, düzenlenen operasyonla gözaltına alınmış ve mahkemece tutuklanmıştı.

→ ‘BITCOIN RALLİSİ İKİ NEDENDEN DOLAYI SÜRECEK’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl