Bitcoin fiyat grafiğinde dikkat çeken 2015 benzerliği

Önemli bir direnç olarak kabul edilen 4200'ü geçip geçemeyeceği merakla beklenen Bitcoin'in grafiği, bir kripto para analistine göre 2015'teki boğa piyasasından önce görülen grafiğe oldukça benziyor.

Bitcoin, bugün 4050 dolara kadar çıkmasının ardından bir miktar geri çekilerek 3960 dolara indi. Bir numaralı kripto para, yayın saatinde Bitstamp üzerinde 3960 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin’in önemli bir direnç olarak görülen 4200 doları kırıp kıramayacağı merakla beklenirken CoinDesk analisti Omkar Godbole, piyasa liderinin 14 aydır devam eden ayı piyasasında oluşturduğu model ile 2014-15 ayı piyasası sırasında görülen model arasındaki benzerliğe dikkat çekti.

Godbole, CoinDesk’te yayınlanan yazısında “Bitcoin’in 14 aylık ayı piyasası, 2015’te boğa koşusunun yolunu açan fiyat modeline benzer bir model yarattı. Satış dalgası boyunca kripto para, teknik terminolojide ‘düşen kanal’ olarak bilinen bir dizi ‘lower high’ ve ‘lower low’lar oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Daha da önemlisi Godbole, 2015 yılının Ekim ayında düşen kanal direncinin kırılmasını iki yıllık bir boğa piyasasının izlediğini belirtti.

Analiste göre, içinde yer aldığımız son ayı piyasasında 2014-15’teki modeli tekrar eden Bitcoin, şu anda düşen kanal direncini tıpkı önceki ayı piyasasının sonunda olduğu gibi test ediyor. Godbole, bu direncin kırılmasının uzun vadeli bir ayıdan boğaya eğilim değişiminin işareti olabileceğini söylüyor.

Kaynak: CoinDesk

Bir başka benzerlik RSI

Analist sözlerinin devamında “Önceki ayı piyasası Ocak 2015’te göreceli güç endeksinin (RSI) 30’un altına vurması ile durmuştu. Benzer şekilde kripto para, 20 bin dolarlık seviyeden geçtiğimiz Aralık’ta 3200’e gerilediğinde 14 haftalık RSI yine 30’un altına indi.” yorumunu yaptı.

Godbole, ardından “Tarih tekerrür ederse Bitcoin, bu yılın ilerleyen dönemlerinde düşen kanal direncinden bir kopuş yaşayabilir.” ifadelerini kullandı.

Analist son olarak fiyatın 3927 doların altına düşmesi halinde boğa görünümünün zayıflayacağını kaydetti.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl