Grayscale altcoin ürünlerinde büyük sıçrama: 8 kat pahalıya satılıyor

Bitcoin'in bir spot ETF onay beklentisiyle birlikte 42 bin doların üzerine çıkması, Grayscale'in bazı ürünlerindeki fiyatları adeta zıplattı. Şirketin Filecoin fonu, normal fiyattan 8 kat daha pahalıya alıcı bulurken; SOL, MANA, LINK gibi ürünlerde de benzer bir durum söz konusu…

Bitcoin’in 42 bin dolar seviyelerine gelmesi, kripto paralara ilgi duyan ancak o kripto paranın kendisini almak yerine, fiyatı takip eden fonlara yönelen yatırımcılarda da hareketlenme yarattı. Bu anlamda en bilinen şirket olan Grayscale’in kripto fonlarındaki fiyatlar da ciddi şekilde sıçradı.

Filecoin 8 kat primlendi

Yönetimi altında 30 milyar dolarlık varlık yöneten Grayscale’in Filecoin fonu, 34 dolar civarında işlem görüyor. Filecoin’in kendisi ise şu anda yaklaşık 4.6 dolar seviyesinde bulunuyor. Yani bu yatırımcılar, Grayscale’in FIL fonu için yaklaşık 8 kat fark ödüyorlar.

Bu durum sadece Filecoin için de geçerli değil. Solana fonu da %300’lük fark ile satışa sunulurken, Chainlink, Livepeer, Stellar Lumens ve MANA fonları da yine abartılı prim fiyatlarından satılıyor.

“Saçmalık, ne yaptıklarını bilmiyorlar”

Konuyla ilgili konuşan, Avrupa’daki kripto bazlı fon şirketi ETC Group’un strateji yöneticisi olan Bradley Duke ise yatırımcıların yaptıklarını saçma bulduğunu belirtti:

“Açıkçası bu saçmalık… Yatırımcı grubu ne yaptığını bilmiyor. Listede regüle edilmiş çok az ürün olması, yatırımcı için fazla şans bırakmıyor. Direkt olarak kripto paraya yatırım yapma durumu onlar için yok. Sonuç olarak da bu ürünler büyük prim farklarıyla satılıyorlar”

ABD’li Morningstar şirketinde strateji ve araştırma yöneticisi olan Bryan Armour ise, “Bu fiyatlardan alım yapan yatırımcıların ne düşündüğünü bilmek imkansız. Sanırım anlamadıkları bazı konular var” dedi.

“Bitcoin ve Ether’den ayrılan ürünler var”

Abartılı prim fiyatlarını yorumlayan Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ise, “Kripto ürünleri için ciddi bir açlık söz konusu… Kripto kışının bittiğine yönelik bir inanç var. Bitcoin ve Ether’den ayrılan bazı ürünler görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl