Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin borsalarından rekor çıkış, Grayscale’e 12 bin 319 BTC

bitcoin

Bitcoin alımı kurumsal yatırımcılar arasında giderek hızlanmaya başladı. Son olarak dün itibariyle, sadece tek günde Grayscale Bitcoin Trust’ına 12 bin 319 BTC daha eklendiği belirtiliyor. Bu rakam Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı geçen hafta, şirketin yaptığı kümülatif alımdan (11 bin 512 BTC) bile daha fazla.

Kurumsal yatırımcıların son birkaç aydaki müthiş ilgisi, Bitcoin’in 20 bin doların üzerine çıkarak zirve yaptığı bu dönemde de devam ediyor. Son 48 saatte MicroStrategy 650 milyon dolarlık 30 bin BTC yatırımı daha yaparken, serbest yatırım fonu SkyBridge Capital da kendi Bitcoin fonunu kurduğunu açıkladı.

589 bin BTC

2020 yılı boyunca Grayscale düzenli olarak alım durumundaydı. Sadece bu sene, yılın ilk gününden bu yana Grayscale’in tuttuğu Bitcoin miktarında yüzde 70’e yakın bir artış var. Bybt.com verilerine göre; Grayscale’in elindeki toplam Bitcoin 589 bine çıkarken bunların dolar cinsinden değeri ise 13 milyar 800 milyon.

Borsadan rekor seviyede BTC çıkışı var

Diğer yandan Bitcoin arzı beklenenden çok daha hızlı bir şekilde azalırken, borsalardan da rekor seviyede BTC çıkışları oluyor. Birçok analist, başta kurumsal şirketler olmak üzere yatırımcıların BTC’lerini soğuk cüzdanlara çektiğini ve bunun gelecek adına pozitif bir sinyal olduğunu belirtiyor. Arz azaldıkça Bitcoin talebinin artmasının da fiyatı yeni rekorlara götürmesi bekleniyor. Salı günü, borsalardan çıkan BTC sayısının 16 bini geçtiği belirtiliyor.

“Bilançolar dolara değil, BTC’ye göre…”

Bitcoin’e çok ciddi yatırım yapan ve toplamda 1 milyar dolarlık alım yapan MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Fox News’e verdiği röportajda Bitcoin’in “Big tech” olarak bilinen en büyük 5 teknoloji şirketinin toplamından 100 kat daha büyük olacağını ve her büyük şirketin bilançosunu ABD dolarına göre değil, artık Bitcoin2e göre hazırlaması gerektiğini söyledi.

Saylor ayrıca Bitcoin’in, altındaki negatif getirili devlet borçlarını, az getirili devlet borçlarını ve tüm diğer endeks fonlarını değersiz kılacağını iddia etti. Başarılı CEO, pazar günü Tesla patronu Elon Musk’ın da büyük BTC işlemlerine ilgi göstermesinin ardından kurumların nasıl BTC’ye geçebileceklerine dair tecrübelerini ve yaptıklarını istenildiğinde paylaşabileceğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl