Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de büyük Schnorr/Taproot güncellemesine bir adım daha yaklaşıldı

bitcoin (23)

BTCTimes’ta yer alan habere göre, Schnorr / Taproot konsensüs kuralları uygulaması Bitcoin Core ile birleştirildi. Ancak güncellemenin aktive edilme yöntemi henüz belirlenmedi.

Çekme talebi (pull request), Bitcoin Core katılımcısı Pieter Wuille tarafından 13 Eylül’de oluşturulmuş ve geçtiğimiz 1 ay boyunca da kapsamlı bir testten geçirilmişti. Kasım 2019’da Anthony Towns tarafından ortaya atılan bu teklifin 7 haftalık testine yaklaşık 150 geliştirici katıldı.

Bu güncelleme, Bitcoin’in akıllı kontrat kabiliyetlerini artırmayla beraber işlem gizliliğinden yararlanabilme potansiyelinden ötürü büyük heyecanla bekleniyordu.

Schnorr ve Taproot nedir?

Schnorr, kriptografik imzalar oluşturmak için kullanılan ECDSA’ya alternatif bir algoritmadır. Schnorr izmaları, komut dosyalarını birleştirerek onların boyutlarını küçültür ve çoklu imza işlemlerinin esnek şekilde oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlar. Çoklu imza işlemleri, normal Bitcoin işlemlerinden ayırt edilemeyeceğinden, bu sayede hem verimlilik hem de gizlilik kazanılmış olur.

Taproot ise, çoklu imza işlemlerinin yapılması için Schnorr imzalarının oluşturulmasını sağlayan özel bir yöntemdir. İlk olarak, eski Blockstream CTO’su olan Gregory Maxwell tarafından Bitcoin geliştiricileri mail listesinde önerilmiştir. O zamandan bu konuda çeşitli tekrarlanmalar oldu ve bugünkü birleştirme noktasına gelindi.

Bundan sonra ne olacak?

Schnorr ve Taproot için gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. Bugünkü birleştirme, Schnorr’un “Bitcoin Core libsecp256k1” kütüphanesine eklenmesinden sadece 1 ay sonra gerçekleşti.

Bir sonraki adım ise Schnorr ve Taproot’un Bitcoin ana ağında nasıl etkinleştirileceğinin tartışılması olacak. Şu anda iki yumuşak çatallanma önerisi şiddetli şekilde tartışılıyor: BIP8 ve Modern Softfork Aktivasyonu…

BIP8’in, madenciler için bir sinyal sürecinden sonra Taproot aktivasyonunu sağlaması bekleniyor. Bu öneri, yüzde 95’lik süper-çoğunluk talep eden ve sonunda küçük madencilerin tüm süreci durdurmasına neden olan bir saldırı vektörüyle sonuçlanan BIP9’dan hafif şekilde modifiye edildi.

Modern Softfork Aktivasyonu ise çok daha karmaşık ve geniş bir zaman dilimine yayılmış bir aktivasyon metodu. 12 aylık bir sinyal periyodunun ardından 6 aylık bir tartışma periyodunun yanında, 24 aylık BIP8 tipi aktivasyon metodunun muhtemel başlatılma süreci de yaşanmıştır.

Dolayısıyla bu noktada Schnorr ve Taproot için net bir uygulanma zamanı bulunmuyor. Güncellemenin entegrasyonuyla ilgili tartışmalar IRC’de #taproot-activation kanalında yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl