Güney Kore’de Bitcoin borsalarının kapatılacağı haberi panik yarattı

Güney Kore hükümetinin Bitcoin borsalarını kapatacağı yönündeki haberler piyasada panik havası yarattı ancak gerçek borsaların tümden kapatılacağı değil, sadece belirli şartlara uymayan borsaların kapatılacağı yönündeydi.

Güney Kore’den gelen yeni haberler, Güney Kore hükümetinin ülkenin Bitcoin borsalarını kıskaca aldığını gösteriyor.

Reuters, bu gece Bithumb ve Coinone borsalarına Çarşamba ve Perşembe günleri polis ve vergi dairesi yetkilileri tarafından baskın yapıldığını bildirdi. Güney Kore’nin en büyük Bitcoin borsaları arasında yer alan bu iki şirketin çalışanları, yetkililerin vergi kaçakçılığı iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ofislerini ziyaret ettiklerini ifade ettiler.

Coinone’dan bir çalışan, “Yerel polis, geçen yıldan beri şirketimizi araştırıyor, yaptığımız şeyin bir kumar olduğunu düşünüyorlar.” dedi.

Öte yandan Güney Koreli haber servisi SBS, Güney Kore Adalet Bakanlığı’nın ülkedeki borsaların tamamen kapatılmasına yol açacak bir yasa tasarırı hazırlamaya başladığını bildirdi.

Sadece belirli borsalar kapatılacak

Güney Kore’de Bitcoin borsaların kapatılacağı haberi piyasada büyük panik yarattı. Ancak gerçek bu borsaların tümden kapatılacağı değil, sadece belirli Bitcoin borsalarının kapanmasına yol açacak bir yasa tasarısı hazırlanması yönündeydi. Güney Koreli yetkililer, zaten kripto para ticaretini yasaklamayı ve Bitcoin borsalarını tümden kapatmayı düşünseydi 13 Aralık’ta kripto para ticaretini sadece yabancılara yasaklamak yerine bu adımı atabilirdi.

Öte yandan Güney Kore Strateji ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı’nın kripto para ticareti yasağı konusundaki açıklamasına katılmadığını iletti.

Kaynak: Reuters, CoinDesk, CCN

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl