Gabor Gurbacs’dan kripto paraların 2019 yolculuğu için 4 tahmin

VanEck'in dijital varlık stratejisti olan Gabor Gurbacs, 2019'da kripto paraları neler beklediğine ilişkin tahminler yürüttü.

SEC’in masasında onaylanmayı bekleyen bir Bitcoin ETF başvusuru bulunan VanEck’in dijital varlık stratejisti Gabor Gurbacs, Nasdaq yayınına katılarak kripto paraların 2019 görünümüne ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Gurbacs, şunları söyledi:

1- ‘2019’da yavaş ama istikrarlı büyüme’

“2019, kripto paralar için yavaş ama istikrarlı büyüme yılı olacak. Gözlediğim 3 alan var: Piyasa yapısı geliştirmeleri, birleşme ve satın almalar ile büyük resmin ögeleri.

2019’da piyasada altyapı geliştirmelerinin hızlanacağını düşünüyorum. Saklama ve denetim hizmetlerine ağırlık verilecek. ETF ve vadeli işlemler alanında yenilikler yapılacak.

Yatırımcılar, dijital para piyasasından işin kolayına ve ucuzuna kaçmasını beklemez. Onlar saklama hizmetlerinin piyasaya gelmesini ister. Dijital varlıkların güvenli olmasını ister. Ayrıca çoğu yatırımcı, yatırımını rahat ve kolay bir şekilde yapmak ister. Şu anda dijital varlıklara yatırım yapmak oldukça zor. Bu soruna bir çözüm bulmalarını bekliyorum.”

2- ‘Çok sayıda şirket dijital varlık alacak’

“2019’da çok sayıda finansal hizmet şirketi ve büyük teknoloji şirketleri dijital varlıklar edinecekler. Ayrıca kripto para şirketlerinin de sundukları hizmetleri artıracak. 2019’da genel olarak IPO (halka arz) kanalı genişleyecek. 2018’de bazı IPO örneklerini gördük. 2019’da bu IPO’ları Kuzey Amerika’da da göreceğimizi düşünüyorum.”

3- ‘Ödemede başarıya ulaşamazlarsa başarısız olacaklar’

“Büyük resmin ögelerine gelince, ödeme konusuyla başlayalım. Dijital varlıklar ödeme kısmında başarı sağlayamazlarsa onların başarısız olacaklarına inanıyorum. Bundan dolayı, 2019’da ödeme alanında bazı geliştirmeler yapılacağını düşünüyorum çünkü dijital paraların en büyük problemi, şu anda ödeme alanında kullanılamamaları. Bu konuda beni umutlandıran bir olay dün gerçekleşti. Mastercard dijital dünyayla bütünleşmek amacıyla logo değişikliğine gitti ve “Mastercard” ismini logosundan kaldırdı. Dijital para endüstrisindeki bazı şirketlerin bu alana yoğunlaşarak bu alanda yeni bir yol açacağını düşünüyorum.”

4- ‘G20 ülkeleri 2019’da kendi kripto para stratejilerini geliştirecek’

“Büyük resmin bir diğer önemli ögesi ise ulusların kripto paralar hakkında ne yapacakları. IMF’den kripto paralar hakkında açıklamalar geliyor. G20 ülkeleri kripto paraları görüşüyor. Benim düşünceme göre, 2019’da G20 ülkeleri kendi kripto para stratejilerini geliştirecek.”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl